Kad vaikai pamėgtų daržoves ir vaisius, tėvai turi žinoti kelias taisykles

Daugelis puikiai suvokiame, kad sveika mityba yra itin svarbi ir dažnas turbūt kartas nuo karto pasižadame sau rinktis maistiniu požiūriu vertingesnę dietą.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar jau turite TAVO VAIKO programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir skaitykite mus dar patogiau: „iPhone“, „Android“.

Vis tik šiuos pažadus ne visuomet pavyksta tesėti, o sveikesnius užkandžius neretai iškeičiame į mažiau naudingus, tačiau lengviau prieinamus, greičiau pagaminamus ar, atrodytų, skanesnius. Mitybos ekspertai sako, kad tokie pasirinkimai didele dalimi nulemiami dar ankstyvoje vaikystėje, kuomet formuojasi kiekvieno iš mūsų valgymo įpročiai. Mitybos poveikio sveikatai ekspertė Aida Matulevičiūtė pažymi, kad pagrindinis vaidmuo formuojant teisingus vaiko mitybos įpročius tenka tėvams, tačiau taip pat svarbus ir ugdymo įstaigų indėlis.

Vaikai seka tėvų pavyzdžiu

„Nuo to, kokie mitybos įpročiai vaikui diegiami nuo mažų dienų, tam tikra prasme priklauso jo ateitis. Kalbame ne tik apie fizinę sveikatą, bet ir apie emocinę bei psichologinę būseną, taigi ir bendrą gyvenimo kokybę, o galbūt netgi materialinę gerovę. Gerai besijaučiantis, mažiau sergantis, produktyvesnis žmogus greičiausiai turės didesnes galimybes susikurti sau gerbūvį ir gyventi laimingesnį gyvenimą", – sako A. Matulevičiūtė.

Vis tik retas turbūt drįstų teigti, kad šiandien vaikai maitinasi išties tinkamai. Neretas mažylis netgi nelabai atpažįsta tam tikras daržoves ar vaisius, o ką jau kalbėti, apie pamėgimą ar iš jų gaunamos naudos suvokimą. A. Matulevičiūtės įsitikinimu, tai visų pirma lemia tėvų požiūris ir rodomas pavyzdys, kuriuo neišvengiamai seka jų atžalos.

„Tėvų vaidmuo vaikų mitybos įpročių formavimuisi yra lemiamas, tačiau neretai jis yra suvokiamas klaidingai. Daliai tėvų atrodo, kad pakanka neleisti vaikui valgyti to ar ano, versti jį vartoti tam tikrus maisto produktus, kalbėti apie jų naudą, bet patiems tarsi galima elgtis priešingai. Tokia taktika negali veikti, nes vaikai nesivadovauja racionaliais argumentais, draudimai dažniausiai juos skatina elgtis priešingai, o mokant vieną, bet patiems darant atvirkščiai, mažųjų tikrai nepergudrausi. Taigi šiuo požiūriu tėvai turėtų būti sąžiningi tiek patys sau, tiek savo vaikams", – sako A. Matulevičiūtė.

Svarbu suteikti galimybę atrasti ir rinktis

Mitybos poveikio sveikatai ekspertės teigimu, taip pat nereikėtų manyti, kad, jei vaikas nevalgo tam tikros daržovės ar sveikesnio produkto tai yra tragedija ir bet kokiomis priemonėmis tokį maistą vaikui vis tiek būtina įsiūlyti. Anot A. Matulevičiūtės, pasirinkimo laisvę vaikui reikia palikti – leisti išbandyti įvairius skonius, pasirinkti jam priimtiniausius.

„Vaikai dar negali turėti labai išlavinto skonio. Paprastai jie mėgsta ryškius, išreikštus skonius, tačiau tėvai mažuosius neretai bando priversti valgyti įmantrias salotas, subtilius skonių derinius ir stebisi, kad vaikai jų nemėgsta. Manau, reikėtų elgtis priešingai – papjaustyti į lėkštę keletą skirtingų daržovių ar vaisių ir leisti vaikui rinktis pačiam. Mažieji paprastai mėgsta paprastas, pažįstamas daržoves, kurias gali tiesiog paimti į ranką ir valgyti – pomidorą, agurką, morką. Be abejo, jei vaikas noriai valgo ir įvairias salotas, kitokiu būdu paruoštas daržoves, tuomet puiku! Svarbu vaiko per daug nespausti", – sako A. Matulevičiūtė.

Anot A. Matulevičiūtės, viena pagrindinių priežasčių, kodėl vaikams mažiau sveikas maistas ir užkandžiai dažnai būna artimesni, yra ta, kad tokie gaminiai pasižymi intensyvesniu skoniu. Dėl to vaikams reikėtų padėti atrasti ne tokius ryškius ir stiprius skonius, vengti tiek daržoves, tiek kitą maistą pagardinti prieskoniais, druska, padažais. Vaikystėje išmokę mėgautis įvairiais priedais, stiprikliais ir saldikliais „nepagerintais" skoniais mažieji ir ateityje į juos žiūrės palankiau, jiems bus skanus sveikesnis maistas. Suvokimas apie tai, kas skanu yra ne įgimtas, o suformuojamas.

„Sveikai mitybai visuomet reikalinga įvairovė, todėl viena iš klaidų, kurią suaugusieji daro tiek maitindamiesi patys, tiek planuodami savo vaikų racioną yra susikoncentravimas ties vienu kuriuo nors specifiniu produktu ar maisto kategorija pamirštant kitas. Be to, nereikėtų stengtis vaikams primesti ir tam tikrų savo dietos pasirinkimų. Pavyzdžiui, vegetariškai ar veganiškai besimaitinantys tėvai dažnai neleidžia savo vaikams net paragauti mėsos. Vis tik valgyti ar nevalgyti mėsą turėtų būti kiekvieno žmogaus asmeninis ir sąmoningas sprendimas, priimamas pilnai subrendus", – sako A. Matulevičiūtė.

Reikšmingas vaidmuo – ikimokyklinio ugdymo įstaigoms

Pašnekovė džiaugiasi, kad Lietuvoje daugėja ne tik tėvų, bet ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų, kurios skiria didesnį dėmesį sveikai vaikų mitybai, tinkamų mažųjų valgymo įpročių ugdymui. Be to, prie šio tikslo aktyviau prisideda ir nepelno siekiančios organizacijos bei verslo atstovai.

„Švietimo kultūra Lietuvos ugdymo įstaigose gerokai skiriasi nuo tos, kuri vyrauja, tarkime, Skandinavijos šalyse. Ten didelis dėmesys skiriamas visiems vaiko augimo aspektams – taip pat ir mitybai. Tuo metu mūsų šalies darželiuose ir mokyklose žinių apie sveikos vaikų mitybos formavimą neretai trūksta tiek pedagogams, tiek šių įstaigų virtuvėse dirbantiems darbuotojams. Tiesa, vis daugiau ugdymo įstaigų yra suinteresuotos, kad situacija pasikeistų", – sako A. Matulevičiūtė.

Dovanų darželiams – šiltnamiai

Iniciatyvų skatinti sveikesnę vaikų mitybą Lietuvoje atsiranda vis daugiau. Vieną tokių nuo praėjusių metų įgyvendina prekybos tinklas IKI. „Sodinčiaus" vardą gavusio projekto tikslas – padėti vaikams pažinti ir pamėgti įvairias daržoves ir vaisius.

„Viena priežasčių, kodėl vaikai valgo mažai vaisių ir daržovių yra ta, kad šiandien mažieji juos menkai pažįsta. Retas turi galimybę iš arti pamatyti, kaip auga tam tikros daržovės ar salotos, todėl stengiamės jiems tokią galimybę suteikti. Lietuvos darželinukams organizuojame ekskursijas į daržovių ir žalumynų ūkius, o neseniai dvidešimčiai ikimokyklinio ugdymo įstaigų visoje šalyje padovanojome nuosavus šiltnamius", – sako prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.

Be to, anot B. Čaikauskaitės, vykdant „Sodinčiaus" projektą buvo parengta speciali ugdymo programa ikimokyklinio ugdymo įstaigoms ir tėvams, kuri, tikimasi, padės ugdyti tinkamus vaikų mitybos įpročius.

A. Matulevičiūtės teigimu, būtent tokios bendros tėvų, ugdymo įstaigų ir platesnės visuomenės pastangos gali padėti užauginti tinkamai besimaitinančią ir sveikos mitybos vertybes propaguojančią jaunąją kartą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.