Gydytoja – apie profilaktinį sveikatos patikrinimą: vaikas apžiūrimas nuo galvos iki kojų

Vasara – atostogų metas ir tėvams, ir vaikams. Gydytojai sako, kad reikėtų šį laiką išnaudoti profilaktiniam vaikų sveikatos patikrinimui, kai nėra eilių, nereikia niekur skubėti. Kasmet rugsėjo pradžioje moksleiviai ir darželinukai turi pateikti pažymas apie savo sveikatos būklę mokyklai ar lopšeliui – darželiui.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vilniuje įsikūrusios Centro poliklinikos Lukiškių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vedėja, šeimos gydytoja Rita Judzentavičienė sako, kad vis mažiau tėvų savo vaikų profilaktinį sveikatos patikrinimą atideda paskutinėms dienoms prieš mokslo metus. Nemažai pas gydytojus ateina pavasarį, per velykines vaikų atostogas. Tuštesnis laikotarpis ruduo ir žiema, kai sergamumo lygis yra didesnis ir žmonės vengia eiti su vaikais į polikliniką. Vasara yra tinkamas metas apsilankyti pas gydytoją, nes Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus. Jei pažymėjimas gautas šių metų balandžio ar liepos mėnesį, tai jis galios ir rugsėjį, kai vaikas pradės lankyti mokyklą.

Apžiūri nuo galvos iki kojų

Profilaktiškai patikriname praktiškai visus moksleivius ir vaikus, kurie lanko darželį. Lieka nepatikrinti tik apie 10 procentų darželinio amžiaus vaikų. Tai tie vaikai, kurie nelanko darželio, išliko sveiki visus metus ir neapsilankė poliklinikoje", – tikina Centro poliklinikos šeimos gydytoja, Lukiškių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vedėja.

Yra nustatyta kokius profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus reikia atlikti pagal amžiaus grupes. Štai atėjo šešiametis vaikas, kuris jau ruošiamas į mokyklą. Gydytojas apžiūri jį nuo galvos iki kojų: gerklę, dantis, odą, nagus, išklauso širdies ir plaučių darbą, apžiūri ar nėra bėrimų, įvertina vaiko laikyseną, pėdas, įvertina klausą, patikrina regą. Jei randa kažkokių sveikatos sutrikimų, išrašo siuntimą pas tos srities specialistus. Taip pat gydytojas pasižiūri, kada buvo atlikti bendri tyrimai (kraujo, šlapimo, cukraus kiekio kraujyje), jei seniai, siunčia atlikti tyrimų. Vaikas siunčiamas ir pas odontologą. Jei jis yra sirgęs lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, astma, įvertinama būklė ir jis siunčiamas specialisto kontrolei. Po specialistų konsultacijų prašome dar kartą ateiti pas šeimos gydytoją ir tada jau išduodame pažymą.

Akių ligos ir bloga laikysena

„Mano, kaip gydytojos, patirtis rodo, kad daugėja vaikų akių patologijos atvejų. Štai vaikas pernai buvo sveikas, o šiais metais jau matau, kad regėjimas yra suprastėjęs. Taip pat daugėja vaikų, kurių laikysena netaisyklinga. Dabar sunku surasti vaiką, kurio laikysena būtų gera. Nors mokyklose viskas yra pritaikyta – suolai, kėdės, jų aukštis tinkamas, tačiau, tikriausiai, namuose vaikai sėdi bet kaip, ilgai žaidžia kompiuterinius žaidimus netaisyklingai sėdėdami. Ištisomis valandomis sėdint prie kompiuterio ar planšetės kenkiama ir akims", – vaikų sveikatos vystymosi tendencijas pastebi šeimos gydytoja R. Judzentavičienė.

Tymų protrūkis – rimtas įspėjimas

Kai vaikas pradeda lankyti lopšelį ar darželį, taip pat reikia pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimą apie jo sveikatą, kuriame vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis taisyklėmis, turi būti ir informacija apie skiepus.

„Labai rekomenduočiau tėveliams vaikus paskiepyti nuo tymų. Nors daug metų ši liga jau buvo praktiškai išnykusi, visai neseniai buvo didelis tymų protrūkis Vilniaus mieste ir nemažai žmonių susirgo. Pagrindinė „atgijusios" ligos priežastis – kai kurie tėvai neskiepija vaikų nuo tymų. O tai užkrečiama ir labai rimta liga – vaikas ilgai karščiuoja, pasireiškia akių uždegimas, bėrimas, susilpnėja imunitetas. Ligos galima išvengti tik pasiskiepijus. Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus. Labai džiaugiamės, kad nemokamai pradėjome skiepyti vaikus, kurie yra gimę 2014 metais ir vėliau, nuo pneumokokinės infekcijos. Kol kas vyresniems vaikams vakcina nekompensuojama, išskyrus tuos, kurie serga lėtinėmis ligomis. Rezultatai puikūs, sergamumas tikrai sumažėjo", – sako Centro poliklinikos gydytoja.

Profilaktiškai pasitikrinti vaiko sveikatą ir gauti Vaiko sveikatos pažymėjimą galima bet kuriuo metų laiku. Reikia kreiptis į savo šeimos (arba vaikų ligų) gydytoją iš anksto užsiregistravus bendra tvarka, nelaukti kol jis išeis atostogų, ir jį pavaduos kitas gydytojas. Pas savo šeimos gydytoją eiti geriausia, nes jis geriausiai žino vaiką, jo sveikatos būklę, ir svarbią informaciją teisingiausiai surašys Vaiko sveikatos pažymėjime. Be to, taip sutrumpės vaiko sveikatos ištyrimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.