Gydytoja – apie profilaktinį sveikatos patikrinimą: vaikas apžiūrimas nuo galvos iki kojų

Vasara – atostogų metas ir tėvams, ir vaikams. Gydytojai sako, kad reikėtų šį laiką išnaudoti profilaktiniam vaikų sveikatos patikrinimui, kai nėra eilių, nereikia niekur skubėti. Kasmet rugsėjo pradžioje moksleiviai ir darželinukai turi pateikti pažymas apie savo sveikatos būklę mokyklai ar lopšeliui – darželiui.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vilniuje įsikūrusios Centro poliklinikos Lukiškių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vedėja, šeimos gydytoja Rita Judzentavičienė sako, kad vis mažiau tėvų savo vaikų profilaktinį sveikatos patikrinimą atideda paskutinėms dienoms prieš mokslo metus. Nemažai pas gydytojus ateina pavasarį, per velykines vaikų atostogas. Tuštesnis laikotarpis ruduo ir žiema, kai sergamumo lygis yra didesnis ir žmonės vengia eiti su vaikais į polikliniką. Vasara yra tinkamas metas apsilankyti pas gydytoją, nes Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus. Jei pažymėjimas gautas šių metų balandžio ar liepos mėnesį, tai jis galios ir rugsėjį, kai vaikas pradės lankyti mokyklą.

Apžiūri nuo galvos iki kojų

Profilaktiškai patikriname praktiškai visus moksleivius ir vaikus, kurie lanko darželį. Lieka nepatikrinti tik apie 10 procentų darželinio amžiaus vaikų. Tai tie vaikai, kurie nelanko darželio, išliko sveiki visus metus ir neapsilankė poliklinikoje", – tikina Centro poliklinikos šeimos gydytoja, Lukiškių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vedėja.

Yra nustatyta kokius profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus reikia atlikti pagal amžiaus grupes. Štai atėjo šešiametis vaikas, kuris jau ruošiamas į mokyklą. Gydytojas apžiūri jį nuo galvos iki kojų: gerklę, dantis, odą, nagus, išklauso širdies ir plaučių darbą, apžiūri ar nėra bėrimų, įvertina vaiko laikyseną, pėdas, įvertina klausą, patikrina regą. Jei randa kažkokių sveikatos sutrikimų, išrašo siuntimą pas tos srities specialistus. Taip pat gydytojas pasižiūri, kada buvo atlikti bendri tyrimai (kraujo, šlapimo, cukraus kiekio kraujyje), jei seniai, siunčia atlikti tyrimų. Vaikas siunčiamas ir pas odontologą. Jei jis yra sirgęs lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, astma, įvertinama būklė ir jis siunčiamas specialisto kontrolei. Po specialistų konsultacijų prašome dar kartą ateiti pas šeimos gydytoją ir tada jau išduodame pažymą.

Akių ligos ir bloga laikysena

„Mano, kaip gydytojos, patirtis rodo, kad daugėja vaikų akių patologijos atvejų. Štai vaikas pernai buvo sveikas, o šiais metais jau matau, kad regėjimas yra suprastėjęs. Taip pat daugėja vaikų, kurių laikysena netaisyklinga. Dabar sunku surasti vaiką, kurio laikysena būtų gera. Nors mokyklose viskas yra pritaikyta – suolai, kėdės, jų aukštis tinkamas, tačiau, tikriausiai, namuose vaikai sėdi bet kaip, ilgai žaidžia kompiuterinius žaidimus netaisyklingai sėdėdami. Ištisomis valandomis sėdint prie kompiuterio ar planšetės kenkiama ir akims", – vaikų sveikatos vystymosi tendencijas pastebi šeimos gydytoja R. Judzentavičienė.

Tymų protrūkis – rimtas įspėjimas

Kai vaikas pradeda lankyti lopšelį ar darželį, taip pat reikia pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimą apie jo sveikatą, kuriame vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis taisyklėmis, turi būti ir informacija apie skiepus.

„Labai rekomenduočiau tėveliams vaikus paskiepyti nuo tymų. Nors daug metų ši liga jau buvo praktiškai išnykusi, visai neseniai buvo didelis tymų protrūkis Vilniaus mieste ir nemažai žmonių susirgo. Pagrindinė „atgijusios" ligos priežastis – kai kurie tėvai neskiepija vaikų nuo tymų. O tai užkrečiama ir labai rimta liga – vaikas ilgai karščiuoja, pasireiškia akių uždegimas, bėrimas, susilpnėja imunitetas. Ligos galima išvengti tik pasiskiepijus. Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus. Labai džiaugiamės, kad nemokamai pradėjome skiepyti vaikus, kurie yra gimę 2014 metais ir vėliau, nuo pneumokokinės infekcijos. Kol kas vyresniems vaikams vakcina nekompensuojama, išskyrus tuos, kurie serga lėtinėmis ligomis. Rezultatai puikūs, sergamumas tikrai sumažėjo", – sako Centro poliklinikos gydytoja.

Profilaktiškai pasitikrinti vaiko sveikatą ir gauti Vaiko sveikatos pažymėjimą galima bet kuriuo metų laiku. Reikia kreiptis į savo šeimos (arba vaikų ligų) gydytoją iš anksto užsiregistravus bendra tvarka, nelaukti kol jis išeis atostogų, ir jį pavaduos kitas gydytojas. Pas savo šeimos gydytoją eiti geriausia, nes jis geriausiai žino vaiką, jo sveikatos būklę, ir svarbią informaciją teisingiausiai surašys Vaiko sveikatos pažymėjime. Be to, taip sutrumpės vaiko sveikatos ištyrimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.