Kodėl namuose geras vaikas mokykloje tampa blogiuku

Sunerimusi mama klausia psichologo patarimo dėl savo pirmaklasio sūnaus. Namuose berniuko elgesys problemų nekelia, tuo tarpu mokykloje nuolat kyla konfliktų. Kodėl?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Audra klausia:

„Mano 6 metų sūnus pradėjo lankyti mokyklą. Jau nuo pirmos dienos kyla problemų su bendraamžiais ir mokytoja: jis mušasi su vaikais, neklauso mokytojos ir kitu mokytoju pastabų. Problemų buvo ir darželyje, lankėmės pas psichologą, buvo lyg ir geriau. Namuose elgiasi gražiai, reaguoja į pastabas, yra savarankiškas. Kaip jam padėti?"

Atsako psichologė Jurga Dapkevičienė.

Turėtų būti apmaudu ir pikta klausytis pasikartojančių skundų dėl vaiko elgesio mokykloje, ypač kai namuose tokių problemų nekyla. Antra vertus, tai, kad namuose jums pakankamai gerai sekasi, ramina, palaiko ir guodžia. Didelė jūsų stiprybė yra ta, kad jūs atsispiriate pagundai priklijuoti sūnui „blogo vaiko" etiketę, pastebite, matote ir pripažįstate jo stipriąsias puses, gerąsias savybes.

Pagalba sūnui labai priklauso nuo to, kokios yra netinkamo elgesio mokykloje priežastys ir tikslai. Deja, iš laiško jų nustatyti neįmanoma. Belieka tik spėlioti. Gal berniukas dar nebrandus mokyklai?.. Ar jis geba koncentruoti dėmesį, laikytis taisyklių, vykdyti nurodymus?.. Ar sugeba užmegzti ryšį, dirbti grupėje, valdo savo impulsus?.. Gal jis labai jautrus vaikas ir greitai pavargsta?..

Gal jam iš esmės netinka tradicinė - akademinė ugdymo sistema? Gal savo netinkamu elgesiu jis siekia sulaukti dėmesio, pasijusti galingu, išreiškia protestą? O gal tokiu būdu bando įsitvirtinti grupėje?.. Ir tai tik keletas variantų.

Kiekvienu konkrečiu atveju pagalba vaikui būtų kitokia, labai individuali, reikalaujanti tėvų ir mokytojų bendradarbiavimo. Sudarant individualų pagalbos planą, padėtų kompleksinis vaiko ištyrimas, atliekamas miesto pedagoginėje - psichologinėje tarnyboje.

Tėvams tuo tarpu būtų svarbu apsišarvuoti kantrybe ir geranoriškumu, pasitelkti kuo nuoširdžiausią norą suprasti vaiką ir jam padėti, matyti jo augimo galimybes, tikėti, kad jis gali tinkamai elgtis.

Stenkitės kuo daugiau kalbėtis su sūnumi, tik nepasiduokite pagundai kaltinti, netardykite, nebandykite iškvosti - „Kodėl tu taip elgeisi?.. - patikėkite, vaikas pats to nežino ir tai, ką jis gali jums atsakyti, bus tik paviršinė priežastis. Vietoj „kodėl" ir „kas kaltas", drauge pasvarstykite „ką daryti?", „kas trukdo?"

Šiuo metu mokykloje berniukas greičiausiai sulaukia daug negatyvių vertinimų iš mokytojų ir bendraklasių, jam turėtų būti labai sunku, o juk jis dar mažas vaikas. Kad ir kas nutiktų, bent jūs atskirkite vaiko elgesį nuo jo asmenybės. Jis gali pasielgti blogai, bet jis yra geras, pagarbos ir meilės vertas žmogus. Juk jūs geriausia pažįstate savo vaiką, žinote koks jis yra ir koks gali būti. Geras startas - labai svarbu, todėl nesustokite, ieškokite problemos priežasčių ir sprendimų. Sėkmės.

http://psichologejurga.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.