Kodėl namuose geras vaikas mokykloje tampa blogiuku

Sunerimusi mama klausia psichologo patarimo dėl savo pirmaklasio sūnaus. Namuose berniuko elgesys problemų nekelia, tuo tarpu mokykloje nuolat kyla konfliktų. Kodėl?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Audra klausia:

„Mano 6 metų sūnus pradėjo lankyti mokyklą. Jau nuo pirmos dienos kyla problemų su bendraamžiais ir mokytoja: jis mušasi su vaikais, neklauso mokytojos ir kitu mokytoju pastabų. Problemų buvo ir darželyje, lankėmės pas psichologą, buvo lyg ir geriau. Namuose elgiasi gražiai, reaguoja į pastabas, yra savarankiškas. Kaip jam padėti?"

Atsako psichologė Jurga Dapkevičienė.

Turėtų būti apmaudu ir pikta klausytis pasikartojančių skundų dėl vaiko elgesio mokykloje, ypač kai namuose tokių problemų nekyla. Antra vertus, tai, kad namuose jums pakankamai gerai sekasi, ramina, palaiko ir guodžia. Didelė jūsų stiprybė yra ta, kad jūs atsispiriate pagundai priklijuoti sūnui „blogo vaiko" etiketę, pastebite, matote ir pripažįstate jo stipriąsias puses, gerąsias savybes.

Pagalba sūnui labai priklauso nuo to, kokios yra netinkamo elgesio mokykloje priežastys ir tikslai. Deja, iš laiško jų nustatyti neįmanoma. Belieka tik spėlioti. Gal berniukas dar nebrandus mokyklai?.. Ar jis geba koncentruoti dėmesį, laikytis taisyklių, vykdyti nurodymus?.. Ar sugeba užmegzti ryšį, dirbti grupėje, valdo savo impulsus?.. Gal jis labai jautrus vaikas ir greitai pavargsta?..

Gal jam iš esmės netinka tradicinė - akademinė ugdymo sistema? Gal savo netinkamu elgesiu jis siekia sulaukti dėmesio, pasijusti galingu, išreiškia protestą? O gal tokiu būdu bando įsitvirtinti grupėje?.. Ir tai tik keletas variantų.

Kiekvienu konkrečiu atveju pagalba vaikui būtų kitokia, labai individuali, reikalaujanti tėvų ir mokytojų bendradarbiavimo. Sudarant individualų pagalbos planą, padėtų kompleksinis vaiko ištyrimas, atliekamas miesto pedagoginėje - psichologinėje tarnyboje.

Tėvams tuo tarpu būtų svarbu apsišarvuoti kantrybe ir geranoriškumu, pasitelkti kuo nuoširdžiausią norą suprasti vaiką ir jam padėti, matyti jo augimo galimybes, tikėti, kad jis gali tinkamai elgtis.

Stenkitės kuo daugiau kalbėtis su sūnumi, tik nepasiduokite pagundai kaltinti, netardykite, nebandykite iškvosti - „Kodėl tu taip elgeisi?.. - patikėkite, vaikas pats to nežino ir tai, ką jis gali jums atsakyti, bus tik paviršinė priežastis. Vietoj „kodėl" ir „kas kaltas", drauge pasvarstykite „ką daryti?", „kas trukdo?"

Šiuo metu mokykloje berniukas greičiausiai sulaukia daug negatyvių vertinimų iš mokytojų ir bendraklasių, jam turėtų būti labai sunku, o juk jis dar mažas vaikas. Kad ir kas nutiktų, bent jūs atskirkite vaiko elgesį nuo jo asmenybės. Jis gali pasielgti blogai, bet jis yra geras, pagarbos ir meilės vertas žmogus. Juk jūs geriausia pažįstate savo vaiką, žinote koks jis yra ir koks gali būti. Geras startas - labai svarbu, todėl nesustokite, ieškokite problemos priežasčių ir sprendimų. Sėkmės.

http://psichologejurga.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.