Kodėl namuose geras vaikas mokykloje tampa blogiuku

Sunerimusi mama klausia psichologo patarimo dėl savo pirmaklasio sūnaus. Namuose berniuko elgesys problemų nekelia, tuo tarpu mokykloje nuolat kyla konfliktų. Kodėl?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Audra klausia:

„Mano 6 metų sūnus pradėjo lankyti mokyklą. Jau nuo pirmos dienos kyla problemų su bendraamžiais ir mokytoja: jis mušasi su vaikais, neklauso mokytojos ir kitu mokytoju pastabų. Problemų buvo ir darželyje, lankėmės pas psichologą, buvo lyg ir geriau. Namuose elgiasi gražiai, reaguoja į pastabas, yra savarankiškas. Kaip jam padėti?"

Atsako psichologė Jurga Dapkevičienė.

Turėtų būti apmaudu ir pikta klausytis pasikartojančių skundų dėl vaiko elgesio mokykloje, ypač kai namuose tokių problemų nekyla. Antra vertus, tai, kad namuose jums pakankamai gerai sekasi, ramina, palaiko ir guodžia. Didelė jūsų stiprybė yra ta, kad jūs atsispiriate pagundai priklijuoti sūnui „blogo vaiko" etiketę, pastebite, matote ir pripažįstate jo stipriąsias puses, gerąsias savybes.

Pagalba sūnui labai priklauso nuo to, kokios yra netinkamo elgesio mokykloje priežastys ir tikslai. Deja, iš laiško jų nustatyti neįmanoma. Belieka tik spėlioti. Gal berniukas dar nebrandus mokyklai?.. Ar jis geba koncentruoti dėmesį, laikytis taisyklių, vykdyti nurodymus?.. Ar sugeba užmegzti ryšį, dirbti grupėje, valdo savo impulsus?.. Gal jis labai jautrus vaikas ir greitai pavargsta?..

Gal jam iš esmės netinka tradicinė - akademinė ugdymo sistema? Gal savo netinkamu elgesiu jis siekia sulaukti dėmesio, pasijusti galingu, išreiškia protestą? O gal tokiu būdu bando įsitvirtinti grupėje?.. Ir tai tik keletas variantų.

Kiekvienu konkrečiu atveju pagalba vaikui būtų kitokia, labai individuali, reikalaujanti tėvų ir mokytojų bendradarbiavimo. Sudarant individualų pagalbos planą, padėtų kompleksinis vaiko ištyrimas, atliekamas miesto pedagoginėje - psichologinėje tarnyboje.

Tėvams tuo tarpu būtų svarbu apsišarvuoti kantrybe ir geranoriškumu, pasitelkti kuo nuoširdžiausią norą suprasti vaiką ir jam padėti, matyti jo augimo galimybes, tikėti, kad jis gali tinkamai elgtis.

Stenkitės kuo daugiau kalbėtis su sūnumi, tik nepasiduokite pagundai kaltinti, netardykite, nebandykite iškvosti - „Kodėl tu taip elgeisi?.. - patikėkite, vaikas pats to nežino ir tai, ką jis gali jums atsakyti, bus tik paviršinė priežastis. Vietoj „kodėl" ir „kas kaltas", drauge pasvarstykite „ką daryti?", „kas trukdo?"

Šiuo metu mokykloje berniukas greičiausiai sulaukia daug negatyvių vertinimų iš mokytojų ir bendraklasių, jam turėtų būti labai sunku, o juk jis dar mažas vaikas. Kad ir kas nutiktų, bent jūs atskirkite vaiko elgesį nuo jo asmenybės. Jis gali pasielgti blogai, bet jis yra geras, pagarbos ir meilės vertas žmogus. Juk jūs geriausia pažįstate savo vaiką, žinote koks jis yra ir koks gali būti. Geras startas - labai svarbu, todėl nesustokite, ieškokite problemos priežasčių ir sprendimų. Sėkmės.

http://psichologejurga.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (4)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.