5 modernūs būdai susilaukti vaikų

 (2)
Nevaisingumas – problema, prieš kurią Lietuvoje dažnai užmerkiamos akys. Vis dar nepriimtas pagalbinio apvaisinimo įstatymas verčia šeimas pagalbos ieškoti kitose šalyse, kur nevaisingumo gydymo išlaidos neretai mažesnės. Kokią pagalbą siūlo šiuolaikinė medicina nevaisingoms šeimoms? Apžvelgiame kai kuriuos populiariausius metodus.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gydymas - tik po išsamių tyrimų

Jei pora nusprendžia pasinaudoti šiuolaikinės reprodukcinės medicinos pagalba, neabejotinai moteris ir vyras prieš tai bus išsamiai ištirti, kad būtų nustatyta galima nevaisingumo priežastis.
Pirmiausia vyks nuodugni konsultacija, kurios metu teks atsakyti į daugybę klausimų: kiek laiko nepavyksta pastoti? Ar kūdikio norite abu? Kokius medikamentus reguliariai vartojate? Ar reguliarios mėnesinės? Tik tada, atlikus reikiamus tyrimus, gydytojas galės sudaryti individualų gydymo planą.

1 pagalbos būdas: užakusių kiaušintakių gydymas

Jei užakę kiaušintakiai, gydytojas galbūt galės juos atverti atlikdamas mikrochirurginę operaciją. Ar tai įmanoma, priklausys nuo kiaušintakių būklės ir pacientės amžiaus - vyresnei nei 37 metų moteriai vargu ar kuris nors gydytojas rekomenduos tokią operaciją. Kadangi nėra garantijų, kad operacija pavyks, tokios moterys dažniausiai geresnių šansų pastoti turi taikant pagalbinį apvaisinimą.

2 pagalbos būdas: gydymas hormonais

Moters gydymas hormonais pradedamas trečiąją ciklo dieną. Jai kasdien suleidžiamas tam tikras kiekis vaisingumo hormonų. Atsižvelgiant į gydytojo diagnozę, galimi ir labiau tausojantys metodai, kai pradedama nuo tablečių. Kiaušinėlio brendimas nuo aštuntosios ciklo dienos dažniausiai stebimas ultragarsu ir atliekant ir kraujo tyrimą. Atsižvelgiant į rezultatus, hormonas atitinkamai dozuojamas. Jei folikulas pakankamai didelis, ovuliacija sukeliama suleidžiant kitą hormoną. Galiausiai vyksta apvaisinimas – arba lytiškai santykiaujant, arba reprodukcinės medicinos pagalba, pavyzdžiui, taikant inseminaciją.

3 pagalbos būdas: intrauterinė inseminacija (IUI)

Tai toks metodas, kai vyro sperma sušvirkščiama į gimdą pagalbinėmis priemonėmis. Šis metodas taikomas esant lengviems ar vidutinio sunkumo spermatozoidų judėjimo ir tankio sutrikimams. Taip sutrumpinamas spermatozoidų kelias iki kiaušinėlio, apvaisinimo tikimybė yra didesnė. Taikant šį metodą, įprasta skirti hormoninius medikamentus, kurie skatina kiaušidę gaminti papildomus kiaušinėlius. Svarbi šio būdo sėkmės sąlyga yra tikslus procedūros laiko nustatymas.
Per pirmąjį bandymą pastoja maždaug 15-20 proc. moterų.

4 pagalbos būdas: apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF)

Apvaisinimas ne moters kūne atliekamas, kai, pavyzdžiui, nepagydomai pažeisti kiaušintakiai, nevaisingumą lemia antikūniai, sumažėjęs vyro vaisingumas arba kai nevaisingumo priežastys nenustatomos. Taikant šį metodą, kiaušinėlis ir spermatozoidas sujungiami stikliniame inde ir po apvaisinimo per ploną minkštą kateterį perkeliami į gimdą. Procedūros efektyvumas priklauso nuo įvairių faktorių, pvz., amžiaus ir siekia maždaug 20 proc.

5 pagalbos būdas: intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI)

Tai yra dar pažangesnis metodas, taikomas tada, kai tinkamų spermatozoidų yra per mažai ir jie per lėti. Naudojant ICSI, iš moters kūno po stimuliacijos hormonais paimami keli subrendę kiaušinėliai. Tada po specialiu mikroskopu vienas spermijas įšvirkščiamas tiesiai į kiaušinėlį. Todėl šis metodas ir vadinamas intracitoplazmine spermatozoido injekcija, sutrumpintai ICSI. Įvykus apvaisinimui, po 2-3 dienų embrionai gali būti perkelti į gimdą. Metodo efektyvumas - maždaug 20 proc.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?