Retas sindromas, būdingas vyrams tik tada, kai žmona nėščia

Nuovargis, pykinimas, skausmai, dirglumas, nemiga. Ne, tai ne nėščios moters negalavimų sąrašas - tai jos vyro, patiriančio vadinamąjį kuvados sindromą, simptomai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuvados sindromas arba empatinis nėštumas: ir tėčiai laukiasi

Neretai vyras, paguodęs savo ištinusią nėščią žmoną ir patikinęs, kad „supranta, kaip ji jaučiasi", sulaukia atkirčio: „Nekenčiu tavęs, nes viskas per tave".

Tačiau kartais vyro paguodos žodžiai nėra tiesiog šabloninės frazės - pasirodo, kai kurie empatiški vyrai taip įsigyvena į savo nėščios žmonos būsenas, kad jiems pasireiškia patys tikriausi nėštumo požymiai, ir pasakymas „mes laukiamės" įgyja visai kitokį svorį.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kokį vardą vaikui išrinkti, kad jis atneštų sėkmę?
Kai vaikas išveda iš kantrybės: 10 būdų nusiraminti

Kaip tai atrodo realybėje?

Kuvados sindromas arba empatinis nėštumas yra būsena, kai besilaukiančiai motinai artimam žmogui, dažniausiai jos partneriui, pasireiškia kai kurie požymiai ir elgesys, būdingi greitai gimdysiančiai būsimai mamai. Tai gali būti gimdymo skausmai, pogimdyminė depresija, konkretaus maisto netoleravimas arba stiprus troškimas ir seksualiniai tabu.

Gimdymo skausmo simptomas žinomas kaip  empatinis arba atjautos skausmas. Medicininis terminas šiam skausmui nusakyti, kuvados sindromas  buvo sukurtas 1865 m., tačiau rašytojai ir istorikai šį fenomeną aprašė dar prieš šimtus metų. Kai kurių šalių kultūrose besilaukiančių moterų partneriai atlikdavo tam tikrus ritualus prieš žmonos gimdymą ir jo metu. Graikijoje, Tailande, Kinijoje, Ispanijos baskų krašte bei daugumoje Šiaurės ir Pietų Amerikos indėnų genčių būsimieji  tėčiai turėdavo atsikirti nuo kitų kaimo gyventojų, imituoti gimdymo skausmus arba netgi apsimesti sergančiais, o jų žmonos turėdavo juos slaugyti. Būtent šiems keistiems artėjančios tėvystės ritualams nusakyti pirmą kartą buvo pavartotas terminas couvade, kilęs iš prancūziško žodžio couver, kuris reiškia perėti.

Moderniose visuomenėse šio ritualo nebesilaikoma, o terminas kuvados sindromas vartojamas  nusakyti diagnozei, kai vyrai patiria nėštumo simptomus, tokius kaip rytinis pykinimas, stiprus tam tikro maisto  troškimas, kojų skausmas, nuotaikų kaita, depresija ir apetito stoka, kaip ir jų žmonos.

Medikai dėl šio sindromo nėra vieningi

Medikų bendruomenėje kyla daug diskusijų apie tai, kas iš tiesų yra kuvados sindromas. Ši diagnozė neįtraukta nei į DSM-IV klasifikaciją (psichiatrinių sutrikimų diagnostikos žinynas), nei į Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikaciją. 

Statistiniai duomenys, parodantys, kiek vyrų patiria kuvados simptomus, svyruoja nuo 16 proc. iki 90 proc. (taip teigiama viename CNN atliktame tyrime). Kai kurie vyrai minėtus požymius patiria nėštumo pradžioje, kiti - nėštumui besibaigiant. Kai kurie vyrai jaučia tik nestiprų pykinimą ar šiek tiek priauga svorio, o kiti žmonai gimdant patys jaučia tikrus pilvo skausmus. Dėl tokios prieštaringos statistikos ir svarių įrodymų stokos profesionalai svarsto, ar kuvada  yra medicininė, ar psichiatrinė būsena.

Ar tikrai viskas vyksta tik galvoje?

Kai kurie psichiatrai, ypač tie, kurie specializuojasi psichoanalizėje, teigia, kad kuvados sindromas pasireiškia kaip vyro  nerimas ir prieštaringi jausmai dėl partnerės nėštumo. Jie mano, kad tokiu būdu vyrai galbūt viešai demonstruoja tėvystę, bando išlaisvinti pavydą dėl jų pačių negebėjimo išnešioti kūdikį arba siekia susilaukti teigiamo dėmesio tuo metu, kai jaučiasi apleisti, atsidūrę antrame plane. Nemažai specialistų mano, kad kuvada yra reakcija į modernų požiūrį į tėvystę, kai iš šiuolaikinių tėčių reikalaujama daug daugiau pastangų ir dėmesio nei ankstesniais laikais. Ar yra geresnis būdas vyrui parodyti, kad jis moka palaikyti ir vertinti savo partnerę, nei pačiam patirti visus nemalonius nėštumo požymius?

Vis dėlto yra įrodymų, kad kuvados šaknys yra fiziologinės. Kai kurie tyrimai parodė, kad vyrų, kurių partnerės laukiasi, organizme  padidėja moteriškų hormonų, tokių kaip estradiolas. Nors tyrimui trūksta svarių išvadų, vis dėlto jis parodo, kad  ruošiantis kūdikio atėjimui, organizme išsiskiria hormonai, kurie padeda sukurti stipresnį tėvo ir vaiko ryšį.

Žinoma, kuvada gali būti tiesiog fizinė problema. Nėščios moterys paprastai daugiau valgo, o jų vyrai gali sekti jų pavyzdžiu ir dėl to priauga svorio, juos ima kankinti nuotaikų kaita bei nemiga. Trumpalaikiai emociniai simptomai, tokie kaip depresija, dirglumas ir nuotaikų kaita, taip pat laikomi normaliu elgesiu, bet partnerės nėštumo  metu jie gali sustiprėti, labiau kelti nerimą ir paskatinti vyrą kreiptis pagalbos.

100 proc. pagydoma

Kokios bebūtų tikrosios kuvados sindromo priežastys, paprastai tai laikoma psichosomatiniu negalavimu ir gydytojai, į kuriuos kreipiasi šio sindromo kankinami vyrai, mano, jog simptomus sukelia nerimas. Net jei simptomai tikri,  jie gimsta paciento smegenyse, kaip reakcija į artėjančios tėvystės baimę, į prieštaringus jausmus, jaudulį ar kitas emocijas. Galiausiai, gyvenime žmogus patiria tik kelis tokius stiprius sukrėtimus, kaip vaiko gimimas. Svorio augimas, dirglumas ir kiti empatiniam nėštumui priskiriami simptomai yra daugiau ar mažiau natūrali reakcija į sudėtingus gyvenimo pokyčius ir pereinamus laikotarpius, kurie kelia nerimą būsimam tėčiui (jau neminint jo partnerės).

Kai kurie tyrimai parodė, kad didžiausia empatinio nėštumo rizika gresia vyrams, kurie tėvais tapti ruošiasi pirmą kartą, arba tiems, kurių santykis su tėvu vaikystėje buvo tolimas ar prieštaringas, tačiau kol kas nėra būdų tiksliai nustatyti, kam potencialiai gresia ši rizika.

Vyrams, patiriantiems kuvados sindromą, patariama atsipalaiduoti ir sumažinti nerimą, kitoks gydymas kol kas netaikomas. Tačiau yra dar vienas užtikrintas būdas, kuris išgydo 100 proc. visų negaluojančiųjų, ir kuris iš vyro net nereikalauja jokių pastangų: žmonai pagimdžius, vyras stebuklingai pagyja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (10)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.