Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus

 (19)
Kokiam tipui priskirtumėte savo vaiko močiutę? Padedame psichologės psichoterapeutės pristatome tris skirtingus močiučių tipus. Jie, beje, galioja ir seneliams.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pasak klinikinės psichologės psichoterapeutės Marijos Vaštakės, sąlyginai močiutės yra skirstomos į 3 skirtingus tipus.

1 tipas: AUTORITARINĖ močiutė

Tai energija trykštanti moteris. Ji nuoširdžiai nori padėti ir prisidėti, mielai išleidžia jaunąją mamą savo reikalais ir net neprašoma laiką leidžia su vaikaičiais. Tokio tipo močiutė neretai „geriau" žino už tėvus, ką ir kaip daryti bet kuriomis aplinkybėmis, tiesiogine to žodžio prasme save laiko „didžiąja mama" (beje, žodis močiutė, išvertus iš daugelio kalbų, reiškia kaip tik „didžioji mama", o senelis - „didysis tėtis").

Gimus vaikaičiui ji savo meilę, kuri iki tol buvo skirta vaikams, ima skirti vaikaičiui, šis tampa tarsi jos jauniausia atžala. Dažniausiai tokia močiutė nesupranta savo, močiutės, vaidmens, ji neretai tampa vyraujanti, nepripažįsta, kad svarbiausius klausimus, susijusius su kūdikiu ar vaiku, vis dėlto turėtų spręsti mama ir tėtis. Toks jos elgesys tarsi paneigia tikrąją mamą, pradedama teisintis, kad mama „dar labai jauna", „ji vaiką prižiūrėti ir auginti dar tik mokosi", „yra per mažai patyrusi" ir t. t. Tokia močiutė vaikaičius apdovanoja hipermeile. Santykiai su močiute, kuri save suvokia kaip mamą, o ne priešingai, paprastai neapsieina be sunkumų.

Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus
© Vida Press

Kaip elgtis tėvams?

Reikia labai aiškiai nubrėžti ribas ir močiutei pasakyti, kas patinka, o kas ne, kiek ji gali dalyvauti vaiko gyvenime, už ką gali būti atsakinga, o už ką ne. Prie ribų klausimo derėtų grįžti nuolat, mat tokio tipo močiutė (ne)sąmoningai linkusi jas neigti. Jei tokio tipo močiutė yra dirbanti, nerekomenduojama palaikyti jos sprendimo išeiti iš darbo tam, kad galėtų padėti prižiūrėti vaikaitį. Pagirti močiutę už pagalbą, kurios iš tiesų reikėjo, būtina, bet nereikėtų jos skatinti pernelyg aktyviai dalyvauti savo šeimos gyvenime.

Močiutės vaidmuo labai svarbus - ji gali supažindinti vaikaičius su šeimos tradicijomis, turėdama daugiau laiko skirti jį kultūriniam švietimui: kartu eiti į teatrus, kinus, muziejus. Tačiau tokie sprendimai, kokią mokyklą ar gydymo įstaigą parinkti vaikui, kaip jį maitinti, yra tėvų atsakomybė.

ATSIRIBOJUSI močiutė

Ji vaikaičius myli „per atstumą". Ji ne itin reaguoja, kai vaikaičiui, tarkime, išdygo pirmas dantukas, jis pradėjo lankyti mokyklą ar, tapęs paaugliu, sutiko merginą. „Atsiribojusi" močiutė gyvena savo gyvenimą, turi savo pomėgių ir neketina užimti vyraujančio vaidmens auginant vaikaičius. Ji ne ką mažiau brangina juos, jaudinasi dėl jų, trokšta tik paties geriausio, tačiau neretai tėvai tokį atsiribojimą interpretuoja ar gali suprasti kaip nemeilę mažiesiems.

Tokio tipo močiutė padeda tik paprašyta, bet gali ir atsisakyti padėti, jei mano, kad tuo metu turi svarbesnių reikalų. Pasitaiko, kai tėvai tai supranta kaip atstūmimą ir jiems sunku toleruoti tokį elgesį. Todėl kalbant apie vaikaičių „skirstymą", nemeilę jiems neretai tai būna labiau tėvų fantazijos ar matymas „per savo prizmę" ir tuo pačiu metu netiesa. „Atsiribojusi" močiutė turi savo minusą, šis labai banalus, bet tuo pat metu ir svarbus - ji netrukdo gyventi jaunai šeimai. Ji padeda, gerbia savo vaikų nuomonę auklėjant vaikaičius, tačiau neketina užimti mamos vaidmens. Ji niekada nekonkuruoja su dukterimi ar marčia dėl vaiko meilės.

Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus
© Vida Press

Kaip elgtis tėvams?

Kai kyla pyktis ar nusivylimas, kiti neigiami jausmai, neva močiutė atstumia vaikaitį, būtina permąstyti, ar tikrai yra taip. Pabandyti pasikalbėti apie tai su močiute. Svarbu suprasti, kad ji turi savo gyvenimą, įvertinti tai kaip privalumą, kad neapsiriboja vaikaičiais, kad pomėgiai nesusiaurėja tik iki močiutės vaidmens. Svarbu atminti, kad tokio tipo močiutė dažnai labai įdomi vaikaičiams, ji gali daug ko išmokyti, daug ką duoti.

OPTIMALI močiutė

Ji pirmiausia yra labai tolerantiška. Jos tolerancija prasidėjo tada, kai sūnus ar duktė pasirinko santuokos partnerį ir ji nemėgino ką nors keisti, daryti įtaką. „Optimali" močiutė tolerantiška tam, kaip tėvai auklėja savo vaiką, nuomonę išsako tik jei aiškiai jaučia, kad šios reikia, ir susilaiko, kai ji nepageidautina.

Ji dalyvauja vaikaičio gyvenime tiek, kiek yra reikalinga ir naudinga, globoja, bet ne per daug, skuba padėti tik tada, kai to reikia. Tokio tipo močiutė žino, kada jai reikia ateiti ir išeiti. Ir išeina neprašoma. „Optimali" močiutė yra retenybė, nes ji myli besąlygiška meile, nieko nereikalaudama mainais.

Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus
© Vida Press

Šie tipai galioja ir seneliams, tačiau jie, kaip gyvenimas rodo, apskritai mažiau ir rečiau prisideda auginant bei auklėjant vaikaičius. Dėl to jie paprastai mažiau ir rečiau sulaukia priekaištų, kad kažką myli ne taip, kaip derėtų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 2, 11, 20 ir 29 dienomis (4)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas. Šįkart jos įžvalgos apie vaikus, vadinamuosius „dvejetukus“, kurie gimė bet kurio mėnesio 2, 11, 20 ir 29 dienomis.

Kuo ypatingi vaikai, gimę mėnesio 1, 10, 19 ir 28 dienomis: numerologės komentaras (4)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas. Šįkart jos įžvalgos apie vaikus, vadinamuosius „vienetukus“, kurie gimė bet kurio mėnesio 1, 10, 19 ir 28 dienomis.

Jaunos mamos išpažintis: gimus vaikui mane ištiko šokas (29)

Auginu metinuką. Tikriausiai tai pasako daug. Kad esu neišsimiegojusi, užtinusiais paakiais, kad niekam neturiu laiko, o mano pokalbių temos – tik apie kakučius ir košytes.

Vaikas pyksta, ožiuojasi ir verkia: 11 žodžių, kurių dabar jam labiausiai reikia (7)

Kai kitą kartą teks turėti reikalų su emocijų apimtu ir verkiančiu mažyliu, akimirkai sustokite ir įsitikinkite, kad esate ramūs. Jei pykstate, jaučiate stresą ar esate sutrikę, bet kokie vaikui pasakyti žodžiai situaciją tik dar labiau pablogins.

Motinos dialogas su vaiku troleibuse pribloškė: mamos, ar jūs apie tai svajojote? (55)

- Sėdėk tiesiai! Ko susikūprinai? Nebliauk! Nebliauk, kam pasakiau!!! Kur čia dabar susiruošei eiti?!

Tėvai bergždžiai iš vaikų tikisi šių 5 dalykų, tokie jų lūkesčiai netgi kenkia

Visi mes kažko tikimės iš savo vaikų, tačiau tie lūkesčiai neretai padaro daugiau žalos, nei naudos. Ko gi nevertėtų tikėtis iš vaiko?

3 aukso vertės patarimai, kaip žaisti kartu su vaiku, bet ne vietoje jo

Vaikų žaidimai tokie patrauklūs ir įvairūs, kad kartais nupirkusiems žaislą savo vaikui suaugusiesiems kyla noras pažaisti patiems.

Jei tai darysite – tik pakenksite savo vaikui (2)

Daugelis tėvų itin dėmesingai stebi svetimų vaikų vystymąsi ir pamiršta rūpintis savo mažyliu. Jie mano, kad jau spėjo ką nors praleisti, pavyzdžiui, nėštumas nevyko sklandžiai, pasirinktas ne tas darželis, ne tie žaislai. Trumpai tariant, nuolat gilinantis į pačias įvairiausias priežastis vaikui laiko gali paprasčiausiai nebelikti.

Frazės, kurias sakome norėdami gero, tačiau iš tiesų jos kenkia

Bendraudami su vaikais tėvai ne visada susimąsto, kaip mažyliai suvokia jiems sakomas frazes. Juk žodžiai gali paguosti, prajuokinti, suteikti viltį arba kaip tik pasėti mažojo žmogaus širdyje nepasitikėjimą ir abejones.

Įskaudinta mama: vaikas labiau myli tėtį, o ne mane (11)

Dvejų metų dukrytę auginanti mama sunerimo: jos mažylė grįžusią iš darbo mamą atstumia ir labiau nori būti su tėčiu. Kodėl taip yra ir ar galima ką pakeisti?

Vaiko kambarys: patarimai, kaip išsirinkti saugius tapetus

Vaiko kambarys – artimiausia mažylio erdvė, kurią jis greitai atpažįsta, nuolat tyrinėja ir praleidžia daug laiko.

Kai vaikui sakote NE ir NEGALIMA, turite kai ką atminti (3)

Norėdami išmokyti mažylį teisingai reaguoti į žodį „negalima", vadovaukitės keliais svarbiais patarimais.

Vienas žaviausių Zodiako ženklų, kurio energija liejasi per kraštus (6)

Jeigu auginate vaiką Liūtą, greičiausiai, jau spėjote pasidomėti, kokios įgimtos charakterio savybės jam būdingos. Jei ne, skubame į pagalbą ir pateikiame šio Zodiako ženklo trumpą astrologinę charakteristiką.

Protingų vaikų ugdymas: 29 patarimai tėvams (2)

Kaip užauginti laimingą, savimi pasitikintį ir klysti nebijantį žmogų? Edukaciniai.lt paruošė net 29 patarimus tėvams.

Laiškas visoms pavargusioms mamoms (49)

Mama veda mažą dukrą į mokyklą, laikydama ją už rankos, o galvoje nesiliauja suktis mintys apie begalę reikalų, kuriuos reikia nuveikti: užsukti į parduotuvę maisto, sutvarkyti namus, pagaminti pietus.