Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus

 (19)
Kokiam tipui priskirtumėte savo vaiko močiutę? Padedame psichologės psichoterapeutės pristatome tris skirtingus močiučių tipus. Jie, beje, galioja ir seneliams.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pasak klinikinės psichologės psichoterapeutės Marijos Vaštakės, sąlyginai močiutės yra skirstomos į 3 skirtingus tipus.

1 tipas: AUTORITARINĖ močiutė

Tai energija trykštanti moteris. Ji nuoširdžiai nori padėti ir prisidėti, mielai išleidžia jaunąją mamą savo reikalais ir net neprašoma laiką leidžia su vaikaičiais. Tokio tipo močiutė neretai „geriau" žino už tėvus, ką ir kaip daryti bet kuriomis aplinkybėmis, tiesiogine to žodžio prasme save laiko „didžiąja mama" (beje, žodis močiutė, išvertus iš daugelio kalbų, reiškia kaip tik „didžioji mama", o senelis - „didysis tėtis").

Gimus vaikaičiui ji savo meilę, kuri iki tol buvo skirta vaikams, ima skirti vaikaičiui, šis tampa tarsi jos jauniausia atžala. Dažniausiai tokia močiutė nesupranta savo, močiutės, vaidmens, ji neretai tampa vyraujanti, nepripažįsta, kad svarbiausius klausimus, susijusius su kūdikiu ar vaiku, vis dėlto turėtų spręsti mama ir tėtis. Toks jos elgesys tarsi paneigia tikrąją mamą, pradedama teisintis, kad mama „dar labai jauna", „ji vaiką prižiūrėti ir auginti dar tik mokosi", „yra per mažai patyrusi" ir t. t. Tokia močiutė vaikaičius apdovanoja hipermeile. Santykiai su močiute, kuri save suvokia kaip mamą, o ne priešingai, paprastai neapsieina be sunkumų.

Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus
© Vida Press

Kaip elgtis tėvams?

Reikia labai aiškiai nubrėžti ribas ir močiutei pasakyti, kas patinka, o kas ne, kiek ji gali dalyvauti vaiko gyvenime, už ką gali būti atsakinga, o už ką ne. Prie ribų klausimo derėtų grįžti nuolat, mat tokio tipo močiutė (ne)sąmoningai linkusi jas neigti. Jei tokio tipo močiutė yra dirbanti, nerekomenduojama palaikyti jos sprendimo išeiti iš darbo tam, kad galėtų padėti prižiūrėti vaikaitį. Pagirti močiutę už pagalbą, kurios iš tiesų reikėjo, būtina, bet nereikėtų jos skatinti pernelyg aktyviai dalyvauti savo šeimos gyvenime.

Močiutės vaidmuo labai svarbus - ji gali supažindinti vaikaičius su šeimos tradicijomis, turėdama daugiau laiko skirti jį kultūriniam švietimui: kartu eiti į teatrus, kinus, muziejus. Tačiau tokie sprendimai, kokią mokyklą ar gydymo įstaigą parinkti vaikui, kaip jį maitinti, yra tėvų atsakomybė.

ATSIRIBOJUSI močiutė

Ji vaikaičius myli „per atstumą". Ji ne itin reaguoja, kai vaikaičiui, tarkime, išdygo pirmas dantukas, jis pradėjo lankyti mokyklą ar, tapęs paaugliu, sutiko merginą. „Atsiribojusi" močiutė gyvena savo gyvenimą, turi savo pomėgių ir neketina užimti vyraujančio vaidmens auginant vaikaičius. Ji ne ką mažiau brangina juos, jaudinasi dėl jų, trokšta tik paties geriausio, tačiau neretai tėvai tokį atsiribojimą interpretuoja ar gali suprasti kaip nemeilę mažiesiems.

Tokio tipo močiutė padeda tik paprašyta, bet gali ir atsisakyti padėti, jei mano, kad tuo metu turi svarbesnių reikalų. Pasitaiko, kai tėvai tai supranta kaip atstūmimą ir jiems sunku toleruoti tokį elgesį. Todėl kalbant apie vaikaičių „skirstymą", nemeilę jiems neretai tai būna labiau tėvų fantazijos ar matymas „per savo prizmę" ir tuo pačiu metu netiesa. „Atsiribojusi" močiutė turi savo minusą, šis labai banalus, bet tuo pat metu ir svarbus - ji netrukdo gyventi jaunai šeimai. Ji padeda, gerbia savo vaikų nuomonę auklėjant vaikaičius, tačiau neketina užimti mamos vaidmens. Ji niekada nekonkuruoja su dukterimi ar marčia dėl vaiko meilės.

Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus
© Vida Press

Kaip elgtis tėvams?

Kai kyla pyktis ar nusivylimas, kiti neigiami jausmai, neva močiutė atstumia vaikaitį, būtina permąstyti, ar tikrai yra taip. Pabandyti pasikalbėti apie tai su močiute. Svarbu suprasti, kad ji turi savo gyvenimą, įvertinti tai kaip privalumą, kad neapsiriboja vaikaičiais, kad pomėgiai nesusiaurėja tik iki močiutės vaidmens. Svarbu atminti, kad tokio tipo močiutė dažnai labai įdomi vaikaičiams, ji gali daug ko išmokyti, daug ką duoti.

OPTIMALI močiutė

Ji pirmiausia yra labai tolerantiška. Jos tolerancija prasidėjo tada, kai sūnus ar duktė pasirinko santuokos partnerį ir ji nemėgino ką nors keisti, daryti įtaką. „Optimali" močiutė tolerantiška tam, kaip tėvai auklėja savo vaiką, nuomonę išsako tik jei aiškiai jaučia, kad šios reikia, ir susilaiko, kai ji nepageidautina.

Ji dalyvauja vaikaičio gyvenime tiek, kiek yra reikalinga ir naudinga, globoja, bet ne per daug, skuba padėti tik tada, kai to reikia. Tokio tipo močiutė žino, kada jai reikia ateiti ir išeiti. Ir išeina neprašoma. „Optimali" močiutė yra retenybė, nes ji myli besąlygiška meile, nieko nereikalaudama mainais.

Psichologė: visas močiutes galima suskirstyti į 3 tipus
© Vida Press

Šie tipai galioja ir seneliams, tačiau jie, kaip gyvenimas rodo, apskritai mažiau ir rečiau prisideda auginant bei auklėjant vaikaičius. Dėl to jie paprastai mažiau ir rečiau sulaukia priekaištų, kad kažką myli ne taip, kaip derėtų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?