Ką svarbu žinoti apie vaiko pietų miegą?

 (1)
Vaikai miego purtosi kaip kokio blogio, trina akytes, kad tik jos neužsimerktų. Kad ir kaip mūsų mažyliai šalintųsi pietų miego, jis būtinas ikimokyklinio amžiaus vaikams.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pietų miegas nebūtinas?

Mes esame liberalūs tėvai. Savo dvejų metukų sūnui leidžiame nemiegoti dieną, nes jam šio miego nereikia. Manau, kad kiekvienas vaikas pats žino, kada ir kiek miego jam reikia, ir jeigu norėtų ar būtų pavargęs, tiesiog paprašytų, kad jį paguldyčiau. Laima

Tėvams, kurie mano, kad yra liberalūs, dažnai atrodo, kad dienos režimas ir vaiko guldymas pietų miego yra tapatu kalėjimui. Todėl kai kurie stengiasi vaikus nuo mažens auginti suteikdami jiems daug laisvės: valgyti duoda tada, kai mažasis paprašo, neguldo pietų miego, kol pats kur nors atsigulęs užmiega. Tokiems tėvams atrodo, kad pats mažylis turi planuoti savo dieną ir geriausiai žino, kiek ir kada jam valgyti bei kada miegoti.

Vis dėlto kiekvienam vaikui reikia miegoti. Nors naktį išmiegojo gerai, per dieną pavargsta ir turėtų valandą kitą nusnūsti. Kiek laiko turėtų miegoti dieną vaikas, sunku pasakyti, nes visi mažieji skirtingi. Vieniems dvimetukams reikia dviejų valandų, kitiems - valandos ar vos dvidešimties minučių. Tokio amžiaus vaikas dar neretai nesugeba pasakyti, kad nori miego. Priešingai, jis bando „atsilaikyti" ir neužmigti. Tad patartina tėvams paleisti ramią muziką, padainuoti lopšinę, prisiglausti mažylį ir pagulėti kartu, kad jis bent šiek tiek pailsėtų.

Kūdikiams ir mažiems vaikams yra būdingas policikliškas miego ritmas. Tai yra mažylis per parą kelis kartus miega, o kelis būdrauja. Kuo mažesnis vaikutis, tuo šių ciklų daugiau. Apie 20 proc. vaikų iki dvejų metų amžiaus dar turi kelis miego būdravimo ciklus per parą. Kas penktas dvimetukas naktimis prabunda, pabūdrauja, nori žaisti ar prisiglausti prie mamos ir vėl užmiega. Naktį būdrauja paprastai neilgai, nors ir kokios amžiaus mažylis būtų.

Jis atsibunda, pazyzia, nori pavalgyti, būti paimtas ant rankų ir vėl užmiega. Dieną iki metų vaikučiai dažniausiai miega du kartus, kūdikiai - tris kartus, o nuo pusantrų metukų iki mokyklos - kartą per dieną. Būtų gerai, kad ir mokyklinukas nusnūstų dieną, tad kad mažam vaikui tikrai reikia miego, neverta net abejoti.

"Paverks ir užmigs?"

Mano pusantrų metukų sūnus Julius beveik niekada nenori dieną eiti miegoti. Aš jį paguldau į lovelę ir išeinu į kitą kambarį. Sūnus kartais verkia dvidešimt minučių, kartais - pusvalandį, paskui užmiega porai valandų. Niekada jo nečiūčiavome ant rankų, per daug nenešiojome, kad neįprastų. Tikėjausi, kad greičiau įpras, jog atėjus metui būtina miegoti, mamos neverta laukti. Tačiau šitaip su verksmais jį migdau jau pusę metų. Elena

Berniukas paliktas verkti užmiega, bet nenusiraminęs, o iš bejėgiškumo. Mažam vaikui labai reikia mamos, o ji tam ir skirta, kad panešiotų, prie jo prisiglaustų. Nereikia bijoti nešioti savo vaiko, supti prieš miegą ant rankų ir dainuoti lopšines. Juk toks trumpas laikas skirtas mums, mamoms, pasūpuoti savo mažylį ant rankų.

Ateis metas, kai nepakelsite jo ir jau nereikės nešioti. Prieš keliasdešimt metų buvo manoma, kad kūdikį reikia auginti pagal griežtą režimą - neprieiti, kai rėkia, jeigu atėjo metas miegoti - nemaitinti, ypač jei dar nepraėjo trys valandos nuo paskutinio maitinimo. Įsivaizduojate, kiek kantrybės reikėjo tėvams, kad neimtų savo verkiančio kūdikio ant rankų?

Dabar yra įrodyta, kad kūdikiui nėra gerai ilgai rėkti, nes jam, kaip ir kiekvienam kitam žinduoliui, reikia mamos šilumos. Tos šilumos reikia ir metukų, dvejų, trejų, ir dar vyresniam vaikui, tad kodėl mes „bėgame" nuo savo vaiko, užuot jį apkabinę ir nuraminę?

Dažniausiai vaikas neverktų, jeigu mama atsigultų šalia ir pagulėtų, kol jis užmerks akytes. Mamos balsas mažylį ramina, glostomas, liečiamas jis atsipalaiduoja, pasijunta saugus. Štai to ir reikia vaikui, kad ramiai pailsėtų dieną.

"Dienos miegas - priešas?"

Mano 3 m. duktė neseniai pradėjo lankyti darželį. Didžiausias rūpestis mums, kad ji nenori miegoti pietų miego. Nors mergaitė ir namuose nemiega dieną, auklėtos vis tiek jos prašo atsigulti ir ramiai pagulėti. Kartais ji vis dėlto užmiega, tačiau vien dėl to, kad reikia miegoti, nenori eiti į darželį. Svarstau, gal vis dėlto ne visiems vaikams reikia pietų miego? Ilona

Pietų miego (bent pusvalandžio) reikia visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams. Apie pietus, maždaug 14 val., sulėtėja ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų fizinis bei protinis aktyvumas. Jeigu mes, suaugusieji, tuo metu negertume kavos, o nusnūstume, jaustumės geriau.

Nusnaudę valandėlę kitą vaikai taip pat būna kur kas gyvybingesni ir geresnės nuotaikos. Ne visi lengvai užmiega ne tik dieną, bet ir naktį, atrodo, jau merkiasi akys, o jie niekaip neužmiega. Yra daug priežasčių, dėl kurių vaikas negali užmigti.

Paprastai užmigti sunkiau hiperaktyviems, turintiems elgesio, temperamento, raidos sutrikimų vaikams, kurie kuo labiau pavargsta, tuo sunkiau užmiega. Tokių mažųjų užmigimo fazė yra ilga. Taip pat įrodyta, kad sunkiai tiek dieną, tiek naktį užmiega vaikai, kurių mamos nerimauja, linkusios į hiperglobą. Kurios kaskart bėga ir tikrina, ar jų mažylis kvėpuoja. Mamos, kuri serga depresija, vaikutis gali išties sunkiai užmigti.

Na, o darželyje vaikus migdyti būtų idealu 14 val., nes tada jie lengviausiai užmigtų. Kai kuriuose tokia praktika taikoma. Kitu laiku migdomi irgi pamažu prisitaiko prie ritmo ir ilgainiui, atėjus metui, įpranta miegoti. Tačiau dažniausiai mažieji pietų miego nemiega, nes tėvai nesugeba laikytis taisyklių, kai kartą migdo vaiką, o kitą kartą leidžia nemiegoti.

Taip net ir visai mažiukas vaikas išmoksta manipuliuoti tėvais ir reikalauti to, kas jam geriau. Tad pirmiausia patarčiau kasdien tuo pačiu dienos metu migdyti vaiką, kad jis įprastų prie tokio ritmo - tada miegos ir darželyje.

Ką svarbu žinoti apie vaiko pietų miegą?
© Shutterstock nuotr.

"Pavargęs užmigs?"

Man atrodė, kad vaikas, norintis miego, užmigs bet kokiomis sąlygomis. Mūsų penkiametė kartais užmigdavo ant grindų, kartais - nepatogiai susirangiusi fotelyje. Mes jos nemigdėme dieną, bet ji kur nors nugriūdavo ir pamiegodavo valandą. Tačiau antragimis Antanas užmiega itin sunkiai. Tiek dieną, tiek naktį jį labai sunku užmigdyti. Galbūt jis turi kokių nors miego sutrikimų? Indrė

Yra tokių, kurie gali užmigti bet kokiomis sąlygomis. Mažylis gali žaisti ir staiga atsigulęs ant šono užmigti. Miegantį galima pernešti į lovytę, nurengti ir jis neprabunda. Bet yra ir tokių, kurie niekada neužmiega svetimoje aplinkoje (nei dieną, nei naktį), ten, kur triukšminga, kur yra žmonių, apskritai toje aplinkoje, prie kurios nėra pratę.

Kai kurie tėvai mano, kad vaikas turi kokių nors miego sutrikimų ir dėl to jam sunku užmigti. Tačiau miego sutrikimų, kaip atskiros bėdos, nėra. Toks vaikas paprastai turi ir daugiau bėdų: elgesio, temperamento, raidos. Jeigu sunkiai užmiega, tėvai vienareikšmiškai turėtų laikytis labai griežtos tvarkos - dieną ir naktį vaikas turi būti migdomas tuo pačiu metu.

Negalima padaryti net vienos dienos išimties. Vaikutis, kuriam sunku užmigti, negali būti migdomas, jei namuose veikia televizorius, įjungta stipri lempa. Tėvai turėtų laiku grįžti iš svečių, o jeigu jų yra namuose, paprašyti, kad išeitų. Jeigu tokių taisyklių nesilaikysite, vaikas „išsiderins" ir praeis nemažai laiko, kol vėl sugebės užmigti be rūpesčių. Bet koks režimo nepaisymas labai pablogins padėtį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę (1)

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.