Kai vaikui sukanka treji metai, nutinka kai kas svarbaus

 (21)
Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimo, kad jis labai pasikeitė – ėmė neklausyti, nevykdo tai, ko paprašytas, ignoruoja tai, kas sakoma.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rasa klausia:

„Mano mažyliui sukako treji metai. Visai neklauso manęs - kai noriu kažką pasakyti, jis ignoruoja, net žiūrint į akis, maivosi, tamposi, darys bet ką, kad tik nereiktų klausyt. Kad ir ką aš pasakyčiau daryti, jis niekada to nepadarys“.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rūta Žukienė.

Rasa, sveiki atvykę į trejų metų amžiaus krizę. Ši krizė yra vaiko socialinių santykių su aplinkiniais krizė, kai vaikas ima save suvokti kaip atskirą asmenį, jis tampa asmenybe ir nori būti nepriklausomas.

Vaikas prieštarauja, ignoruoja, nepaiso, nes tokiu būdu tikrina, ar šalia esantys suaugusieji atsižvelgia į jo norus, ar jo paiso.

Trejų metų amžiaus krizei yra būdinga:

Negatyvizmas, kai vaikas nenori kažko daryti vien dėl to, kad jam tai pasiūlė suaugęs, ir viską daro ar sako priešingai (pavyzdžiui, mama sako, kad suknelė balta, o vaikas prieštarauja sakydamas, kad suknelė raudona).

Užsispyrimas, nes vaikas nori gauti kažkokį dalyką tik todėl, kad jis to pareikalavo.

Atžagarumas, kuris atsiranda prieštaraujant suaugusių nustatytoms elgesio normoms.

Savavaliavimas, tokiu būdu vaikas siekia tapti nepriklausomu.

Ankstyvojoje vaikystėje vaikai labai greitai visko mokosi, įgyja naujų sugebėjimų, tuo didžiuojasi ir nori viską daryti patys. Kai tėveliai būna nekantrūs, stabdo (pvz.: nelipk - nugriūsi, neliesk - susižeisi), ar skubina (pvz.: greičiau renkis, kiek krapštysiesi), vaikas nespėja ir ima abejoti savimi, tai stiprina jo gėdos, jo negebėjimo jausmą.

Rasa, noriu palinkėti tik didelės kantrybės, leiskite vaikui kuo daugiau viską daryti, išbandyti pačiam, prisidėkite prie jo atradimų džiaugsmo, padrąsinkite jį, taip vaikutis išmoks būti savarankiškas, įgis daugiau pasitikėjimo savimi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kodėl vaikas nenori tuštintis į tualetą, nors šlapinasi be problemų

Skaitytoja klausia patarimo apie tai, kaip pripratinti vaiką tuštintis į tualetą. Sauskelnių jis atsisakė prieš pusmetį, tačiau "tualeto reikalai" vis dar šlubuoja.

Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus (3)

Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?

Birutė: vaikas nemėgsta savo močiutės, tiesiog bėga nuo jos – ką daryti? (26)

Mama klausia specialistų patarimo: ką daryti, jei sūnus nemėgsta močiutės ir nenori su ja pasilikti. Močiutę tai liūdina, mama irgi jaučiasi nepatogiai. Gal yra išeitis?

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

Rugsėjo mėnesį yra trys neeilinės dienos – 9, 19 ir 21

Kai šeimos planuoja pagausėjimą, jos iš anksto apgalvoja, kokiu metų laiku gims būsimasis vaikelis. Jeigu paklaustumėte JAV dirbančių pedagogų, kuo jiems ypatingas rugsėjis, daugelis atsakytų, kad būtent šį mėnesį yra švenčiama daugiausia vaikų gimtadienių.

Kaip sužinoti, kokio ūgio užaugęs bus jūsų vaikas (3)

Kažin, kokio ūgio bus mano vaikas? Taip savęs klausia ne vieni mažylio susilaukę tėvai. Preliminarų vaiko ūgį užaugus galima sužinoti atlikus kelis matematinius veiksmus.

Neramaus kūdikio košmaras, arba ko niekada nesupras tie, kam su vaiku lengva (67)

Mano mergaitei jau metukai. Ir pagaliau drįstu parašyti apie pirmojo pusmečio išgyvenimus, auginant reiklią nuolatiniam dėmesiui, itin neramią dukrytę. Pirmasis mudviejų pusmetis buvo mano didžiausias fizinių jėgų ir emocinės pusiausvyros išbandymas.

Kad vardas atneštų sėkmę gyvenime, svarbu kai ką žinoti (5)

Egzistuoja daugybė veiksnių, darančių poveikį žmogaus likimui. Vardas – dažnai toli gražu ne patį nereikšmingiausią vaidmenį atliekantis veiksnys.

Vaikai, kuriems nebus lengva gyvenime: kaip padėti gali tėvai

Vaikai krykštauja, žaidžia, o jis stovi vienas ir stebi arba ramiai sau piešia įsispraudęs kamputyje. Ar sunerimti tėvams? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Būkite žmonės, niekada nesakykite to pagimdžiusiai moteriai (100)

Vaiką pagimdžiusi mama jautriai reaguoja į aplinkinių pastabas apie vaikų auginimą, žindymą ir kūną po gimdymo. Neretai neatsargiai vieną ar kitą žodį lepteli artimi žmonės - anyta, mama, bendradarbė, draugė.

Miego problemų specialistė: kiek turi miegoti skirtingo amžiaus vaikai (4)

Esu tikra, kad matėte keletą lentelių, kiek valandų tam tikro amžiaus vaikas turi miegoti dieną ir naktį.

Jei vaikas miega tėvų lovoje: dar negirdėti faktai (40)

„Kuo daugiau vaikas myluojamas vaikystėje, tuo ramesnis jis bus suaugęs."

Kokius trūkumus turi vaikų migdymo metodai, kuriais žavisi daug šiuolaikinių mamų (12)

Kūdikio atėjimas į šeimą – didžiulė laimė. Tačiau tėvų džiaugsmas greitai ima blėsti, jei kas naktį juos pažadina verksmas.

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Kai šokdina ir neklauso nuosavas vaikas: ką patars specialistė

Kaip reaguoti, kai vaikas elgiasi nepagarbiai su jumis ir ožiuojasi? Siūlome keletą galimų šios problemos sprendimo būdų.