Kai vaikui sukanka treji metai, nutinka kai kas svarbaus

 (21)
Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimo, kad jis labai pasikeitė – ėmė neklausyti, nevykdo tai, ko paprašytas, ignoruoja tai, kas sakoma.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rasa klausia:

„Mano mažyliui sukako treji metai. Visai neklauso manęs - kai noriu kažką pasakyti, jis ignoruoja, net žiūrint į akis, maivosi, tamposi, darys bet ką, kad tik nereiktų klausyt. Kad ir ką aš pasakyčiau daryti, jis niekada to nepadarys“.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rūta Žukienė.

Rasa, sveiki atvykę į trejų metų amžiaus krizę. Ši krizė yra vaiko socialinių santykių su aplinkiniais krizė, kai vaikas ima save suvokti kaip atskirą asmenį, jis tampa asmenybe ir nori būti nepriklausomas.

Vaikas prieštarauja, ignoruoja, nepaiso, nes tokiu būdu tikrina, ar šalia esantys suaugusieji atsižvelgia į jo norus, ar jo paiso.

Trejų metų amžiaus krizei yra būdinga:

Negatyvizmas, kai vaikas nenori kažko daryti vien dėl to, kad jam tai pasiūlė suaugęs, ir viską daro ar sako priešingai (pavyzdžiui, mama sako, kad suknelė balta, o vaikas prieštarauja sakydamas, kad suknelė raudona).

Užsispyrimas, nes vaikas nori gauti kažkokį dalyką tik todėl, kad jis to pareikalavo.

Atžagarumas, kuris atsiranda prieštaraujant suaugusių nustatytoms elgesio normoms.

Savavaliavimas, tokiu būdu vaikas siekia tapti nepriklausomu.

Ankstyvojoje vaikystėje vaikai labai greitai visko mokosi, įgyja naujų sugebėjimų, tuo didžiuojasi ir nori viską daryti patys. Kai tėveliai būna nekantrūs, stabdo (pvz.: nelipk - nugriūsi, neliesk - susižeisi), ar skubina (pvz.: greičiau renkis, kiek krapštysiesi), vaikas nespėja ir ima abejoti savimi, tai stiprina jo gėdos, jo negebėjimo jausmą.

Rasa, noriu palinkėti tik didelės kantrybės, leiskite vaikui kuo daugiau viską daryti, išbandyti pačiam, prisidėkite prie jo atradimų džiaugsmo, padrąsinkite jį, taip vaikutis išmoks būti savarankiškas, įgis daugiau pasitikėjimo savimi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.