Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Diana, papasakokite apie save – kodėl nusprendėte tapti būtent logopede?

Esu mokytoja ir tuo didžiuojuosi. Pirmoji mano specialybė – geografijos mokytoja. Mokydama geografijos, susidūriau su mokiniais, kurie patiria ugdymosi sunkumų. Ir prisipažinsiu, man buvo sunku suprasti, kodėl vaikams sunku skaityti ar rašyti, kodėl jie patiria sunkumų pasakodami, kodėl sunku orientuotis žemėlapyje. To universitete nesimokiau, dėl to nusprendžiau dar studijuoti specialiojo pedagogo-logopedo specialybę, kad galėčiau geriau suprasti mokinius ir suteikti jiems kvalifikuotą pagalbą.

Specialiąja pedagoge-logopede dirbu jau (reikia suskaičiuoti) 13 metų. Oi, kiek daug!

Su vyru Sauliumi, taip pat mokytoju, esame „Lavina LT", kuri teikia specialiojo pedagogo ir logopedo privačias pamokas, tėvų konsultacijas, steigėjai. Kodėl? Dirbdama specialiąja pedagoge-logopede, pamačiau, kad tėvai daug skiria laiko vaikų lavinimui ir ieško konsultacijų, idėjų. Norėjosi, kad užduotis tėvai galėtų rasti bet kuriuo metu.

Kai dirbau Šakių lopšelyje-darželyje „Klevelis", siekdama savo darbo kokybės tobulinimo, atlikau tėvų apklausą ir didžioji dalis tėvų pageidavo užduočių, konsultacijų internetinėje erdvėje. Tai buvo dar vienas stimulas sukurti puslapį feisbuke (rasite ČIA), kur tėvai galėtų rasti užduočių idėjų, paruoštų šablonų vaikų ugdymui, ir tai būtų nemokama.

O ir dabar, dirbant Šakių rajono savivaldybės Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje logopede, lengviau yra suteikti tėvams konsultacijas, kai parodau, kur galima rasti informacijos apie vaikų lavinimą. Mano tikslas – kad vaikai su tėvais praleistų kuo daugiau kokybiško laiko, kad augtų protingi vaikai.

Kaip manote, ar šiandieniniai tėvai pakankamai skiria dėmesio vaikų lavinimui namuose?

Tie tėvai, kurie rūpinasi savo vaikų ateitimi, tikrai skiria daug laiko. Šiuolaikiniai tėvai informaciją susiranda labai greitai, bet nori gauti kvalifikuotą, o prisėdus prie kompiuterio ir internete ieškant informacijos gali užtrukti ir kelias valandas. Pastebėjau, kad tėvams šiuo metu aktualiausios yra skaitymo ir dėmesio lavinimo užduotys.

Vaiko kalbiniam vystymuisi ypač svarbi yra smulkioji motorika. Aktyvindami pirštų pagalvėles, skatinsime vystytis vaiko kalbą, nes jose esantys centrai susiję su galvos smegenų zonomis, atsakingomis už kalbą.

Ar yra rekomendacijos, kokio amžiaus vaikai kiek žodžių jau turi suprasti ir mokėti, pavyzdžiui, dvimetis ar trimetis?

Taip, yra. Bet atsakysiu atvirai ir nepopuliariai. Aš jų nesilaikau ir tėvams šių skaičių nepateikiu. Ar bus nuo to geriau, jeigu 2 metų vaikas aiškiai ištaria tik 5 žodžius, o supranta ir tokius žodžius, kuriuos turi suprasti 4 metų vaikas?

Kokie yra pirmieji požymiai, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia specialisto pagalbos?

Pirmasis ištartas kūdikio garsas – tai riksmas. Jeigu vaiko pirmąjį mėnesį verksmas yra visada vienodas, jau reiktų atkreipti dėmesį.

Jeigu 2-3 mėnesių vaikas nečiauška, netaria įvairios intonacijos a-u-i garsų, nereaguoja kalbinant, reiktų pasikonsultuoti su logopedu.

Jeigu 4-6 mėnesių vaikas nemėgdžioja, nereaguoja savo ir kitų tariamus garsus, reiktų sunerimti, nes gebėjimas pamėgdžioti yra ypač svarbus aktyvinant vaiko kalbą. Taip pat 6 mėnesių vaikas jau turi suprasti dažniausiai buityje vartojamus žodžius: mama, tėtė, lėlė, mašina, gerti, valgyti, eiti, važiuoti.

Labai svarbus yra šeštasis mėnuo. Šiuo periodu būtina įvesti kietą maistą, kad formuotųsi vaiko kalbos organų judesiai, raumenys.

Vaikų kalbos sutrikimus galima ištaisyti ir mokyklinio amžiaus vaikams. Net ir suaugusiam galima, jeigu nėra anatominių pakitimų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (4)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?