Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Diana, papasakokite apie save – kodėl nusprendėte tapti būtent logopede?

Esu mokytoja ir tuo didžiuojuosi. Pirmoji mano specialybė – geografijos mokytoja. Mokydama geografijos, susidūriau su mokiniais, kurie patiria ugdymosi sunkumų. Ir prisipažinsiu, man buvo sunku suprasti, kodėl vaikams sunku skaityti ar rašyti, kodėl jie patiria sunkumų pasakodami, kodėl sunku orientuotis žemėlapyje. To universitete nesimokiau, dėl to nusprendžiau dar studijuoti specialiojo pedagogo-logopedo specialybę, kad galėčiau geriau suprasti mokinius ir suteikti jiems kvalifikuotą pagalbą.

Specialiąja pedagoge-logopede dirbu jau (reikia suskaičiuoti) 13 metų. Oi, kiek daug!

Su vyru Sauliumi, taip pat mokytoju, esame „Lavina LT", kuri teikia specialiojo pedagogo ir logopedo privačias pamokas, tėvų konsultacijas, steigėjai. Kodėl? Dirbdama specialiąja pedagoge-logopede, pamačiau, kad tėvai daug skiria laiko vaikų lavinimui ir ieško konsultacijų, idėjų. Norėjosi, kad užduotis tėvai galėtų rasti bet kuriuo metu.

Kai dirbau Šakių lopšelyje-darželyje „Klevelis", siekdama savo darbo kokybės tobulinimo, atlikau tėvų apklausą ir didžioji dalis tėvų pageidavo užduočių, konsultacijų internetinėje erdvėje. Tai buvo dar vienas stimulas sukurti puslapį feisbuke (rasite ČIA), kur tėvai galėtų rasti užduočių idėjų, paruoštų šablonų vaikų ugdymui, ir tai būtų nemokama.

O ir dabar, dirbant Šakių rajono savivaldybės Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje logopede, lengviau yra suteikti tėvams konsultacijas, kai parodau, kur galima rasti informacijos apie vaikų lavinimą. Mano tikslas – kad vaikai su tėvais praleistų kuo daugiau kokybiško laiko, kad augtų protingi vaikai.

Kaip manote, ar šiandieniniai tėvai pakankamai skiria dėmesio vaikų lavinimui namuose?

Tie tėvai, kurie rūpinasi savo vaikų ateitimi, tikrai skiria daug laiko. Šiuolaikiniai tėvai informaciją susiranda labai greitai, bet nori gauti kvalifikuotą, o prisėdus prie kompiuterio ir internete ieškant informacijos gali užtrukti ir kelias valandas. Pastebėjau, kad tėvams šiuo metu aktualiausios yra skaitymo ir dėmesio lavinimo užduotys.

Vaiko kalbiniam vystymuisi ypač svarbi yra smulkioji motorika. Aktyvindami pirštų pagalvėles, skatinsime vystytis vaiko kalbą, nes jose esantys centrai susiję su galvos smegenų zonomis, atsakingomis už kalbą.

Ar yra rekomendacijos, kokio amžiaus vaikai kiek žodžių jau turi suprasti ir mokėti, pavyzdžiui, dvimetis ar trimetis?

Taip, yra. Bet atsakysiu atvirai ir nepopuliariai. Aš jų nesilaikau ir tėvams šių skaičių nepateikiu. Ar bus nuo to geriau, jeigu 2 metų vaikas aiškiai ištaria tik 5 žodžius, o supranta ir tokius žodžius, kuriuos turi suprasti 4 metų vaikas?

Kokie yra pirmieji požymiai, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia specialisto pagalbos?

Pirmasis ištartas kūdikio garsas – tai riksmas. Jeigu vaiko pirmąjį mėnesį verksmas yra visada vienodas, jau reiktų atkreipti dėmesį.

Jeigu 2-3 mėnesių vaikas nečiauška, netaria įvairios intonacijos a-u-i garsų, nereaguoja kalbinant, reiktų pasikonsultuoti su logopedu.

Jeigu 4-6 mėnesių vaikas nemėgdžioja, nereaguoja savo ir kitų tariamus garsus, reiktų sunerimti, nes gebėjimas pamėgdžioti yra ypač svarbus aktyvinant vaiko kalbą. Taip pat 6 mėnesių vaikas jau turi suprasti dažniausiai buityje vartojamus žodžius: mama, tėtė, lėlė, mašina, gerti, valgyti, eiti, važiuoti.

Labai svarbus yra šeštasis mėnuo. Šiuo periodu būtina įvesti kietą maistą, kad formuotųsi vaiko kalbos organų judesiai, raumenys.

Vaikų kalbos sutrikimus galima ištaisyti ir mokyklinio amžiaus vaikams. Net ir suaugusiam galima, jeigu nėra anatominių pakitimų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kokio ūgio ir svorio gimsta berniukai, o kokio – mergaitės

Sakoma, kad mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda vaikščioti ir kalbėti, bet berniukai greičiau auga. Kiek čia tiesos?

Siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas (2)

Siekiant pagerinti demografinę padėtį, siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas.

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.