5 būdai kaip išmokyti vaiką gestų kalbos, kuomet dar negalime susikalbėti verbaliai

Laikotarpis, kai vaikas dar nemoka kalbėti, gali būti sudėtingas, nes išsiaiškinti, ko jis nori ir, ko jam reikia, dažnu atveju, yra labai sudėtinga. Kaip išvengti situacijų, kuomet vaikas negalėdamas paaiškinti ko jam reikia apsiverkia ir supyksta?

Pataria moterų, vaikų ir kūdikių kineziterapeutė Gabrielė Vedaraitė


Bendravimas nėra tik kalbėjimas. Bendrauti galime taip pat ir neverbaliai – kūno kalba, veido išraiškomis, gestų ir ženklų rodymu. Vaikai bendrauti gestais pradeda nuo 9 iki 16 mėnesio. Tačiau ir gerokai anksčiau galime pastebėti jų bandymus bendrauti akimis, rankų mostais, įvairiais garsais, kuriuos jie bando ištarti. Tėvai dažniausia iš vaiko gestų ar garsų komunikavimo gali nusakyti, kada jų vaikas yra pavargęs, alkanas... Taigi, įsivaizduokite kaip palengvėja kasdienybė, kai vaikas geba išreikšti norus gestais.


Kada mano vaikas turėtų pradėti naudoti gestus?


Tyrimai rodo, jog gestai yra vienas iš esminių elementų, padedančių mūsų vaikams išmokti kalbėti. Jau nuo 9 mėnesių gestai tampa būdu jūsų kūdikiui bendrauti su jumis gerokai anksčiau nei jis pradeda vartoti žodžius.


Jūsų 10-ies mėnesių kūdikis gali naudoti gestus, norėdamas jums ką nors parodyti, ką nors duoti arba atkreipti jūsų dėmesį į ką nors rodydamas. Maždaug sulaukę 18 mėnesių mažyliai pradės derinti savo gestą su žodžiu. Pavyzdys – rodyti pirštu į paukštį danguje ir pasakyti „paukštis“ .


Kai vaikai vysto savo verbalinę kalbą, jų poreikis naudoti gestus natūraliai nyks ir galiausiai išnyks. Tačiau vaikams, turintiems bendravimo sunkumų, gestų įvedimas ir tolesnis jų naudojimas gali būti puikus būdas pagerinti vaiko supratimą ir kalbos vartojimą.

 

5 būdai, kaip lengviau išmokyti vaiką gestų kalbos


Juos galima pradėti naudoti nuo 9 mėnesių.


1. Imituoti garsus

Vaikai išmoksta imituoti garsą pirmiau nei išmoksta jį ištarti. Elementarus pavyzdys „ATE“ ir mojuojame ranka; „VALIO“ ir plojame rankomis; „NE?“ ir papurtome galvą.


2. Pokalbio „Veidas į veidą“ praktikavimas


3. Kasdieniai žodžiai ir gestai    

Pradžiai reikėtų rinktis gestus, kurie natūraliai naudojami net suaugusiųjų bendravime


4. Įtraukite visus namiškius į šį mokymo modelį

Yra išskirti pagrindiniai gestai, kuriuos išmokęs vaikas lengviau komunikuoja ir artimaisiais:

  • Daugiau
  • Valgyti
  • Gerti
  • Prašau
  • Pagalbos
  • Pienas
  • Alkanas
  • Vandens
  • Viską pabaigiau
  • Eime


 5. Rodymas

Kitas svarbus ir galingas gestas – rodymas. Kai jūsų kūdikiui sukanka vieneri metai, turėtumėte pastebėti, kad jis pradeda rodyti norimus objektus. Kai kitą kartą jūsų vaikas verks ar bus nusiminęs bei negalės pasakyti, ko jam reikia, paprašykite jo parodyti, ko nori. Jums gali tekti nurodyti įvairius daiktus, kurių, jūsų manymu, gali norėti kūdikis. Viskas dėlto, kad paskatintumėte jį parodyti,daiktą pačiam. Tačiau nepamirškite, jeigu rodote į vandenį, maistą, klausiate ar alkanas, ar reikia pagalbos, stenkitės, jog vaikas žiūrėtų į jus ir rodykite atitinkamą gestą atitinkamam žodžiui!



gestai
gestai
Shutterstock nuotr.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis