Ką daryti? Posūnis skriaudžia mano dukrą

Antrą kartą sukurtos šeimos ir jose augantys vaikai iš pirmų santuokų jau nieko nestebina. Tačiau, ką daryti mamai, kurios vyresnis posūnis skriaudžia jos dukrą? Pataria psichologė Gabrielė Vilkaitė.

Sveiki, esu mama ir pamotė kartu. Turiu dukrą ir auginam vyro sūnų, kuris yra ne jo, bet jį augina nuo gimimo. Labai kenčiu dėl to, kad jis nuolatos skriaudžia, žemina, šaiposi iš mano dukros. Tuo pačiu būdu aš negaliu jo nei mylėti, nei globoti. Eina 5 metai kaip mes kartu, bet niekas nesikeičia. Esu pavargusi nuo tokio gyvenimo. Kreipėmės visur, niekas nepadeda. Jam 12 m., o dukrai – 11 m. Berniukas nesupranta, kad visi konfliktai prasideda nuo jo. Ta pati problema ir mokykloje. Gal turite kokių patarimų? P.S. Mama berniuko gyva ir sveika, tikras tėtis taip pat visiškai sveikas žmogus. (Norėčiau pasivadinti Aušra). Ačiū už atsakymą.

Pataria psichologė Gabrielė Vilkaitė:

Labas, Aušra,

Perskaičiau Tavo laišką ir supratau, kad jautiesi pakliuvusi į spąstus ir niekaip nerandi išėjimo. Matyti, kad baiminiesi dėl savo dukters ir jautiesi pavargusi nuo nuolatinių konfliktų. Penkeri metai posūnio elgesys nekinta ir žeidžia tiek Tave, tiek Tavo dukrą. Supratau, kad prašai patarimų, kaip elgtis susidūrus su netinkamu berniuko elgesiu.

Rašai, kad posūnis nuolat skriaudžia, žemina ir šaiposi iš Tavo dukters. Tai tęsiasi jau keleri metai. Suprantu, kad nori apginti savo dukrą ir neleisti su ja netinkamai elgtis. Akivaizdu, kad tai tęsiasi per ilgai. Berniukas turi žinoti, kad skriaudimas, žeminimas, šaipymasis yra netinkamas elgesys ir jis netoleruotinas, be to, netinkamai pasielgus, laukia bausmė. Kaip elgiasi Tavo vyras? Ką jūs abu sakote ir darote, kai susiduriate su netinkamu elgesiu?

Posūnis nežino ribų arba jas nuolat išbando. 12 m. vaikas turi žinoti, kas jam yra neleidžiama ir suprasti draudimų priežastis. Svarbu berniukui nustatyti ribas ir paaiškinti jų prasmę, taip pat paaiškinti, kokia bausmė jo laukia nusižengus taisyklėms, peržengus ribą (netaikyti fizinių bausmių). Ir kai tik pasireiškia anksčiau aptartas netinkamas elgesys, jūs turite pritaikyti bausmę ir nenusileisti tol, kol baigiasi bausmės laikas arba pasibaigia netinkamas elgesys.

Supratau, kad posūnis jau seniai elgiasi netinkamai ir toks jo elgesys gali būti tarsi pagalbos šauksmas. Atsiliepk į jį ir pasistenk suprasti, kokios netinkamo elgesio priežastys ir, ko siekia berniukas. Savo laiške rašai, kad visada berniukas pradeda konfliktus ir Tu nebežinai, kur kreiptis. Ar buvote pas vaikų psichologą ar psichoterapeutą? Nebijok kreiptis pagalbos į juos, nes tai specialistai, kurie gali padėti išsiaiškinti netinkamo elgesio priežastis ir pasiūlys elgesio korekciją.

Savo laiške užsiminei, kad berniuko tėvai gyvi, bet jis su jais negyvena. Tai nėra tipinė situacija ir nors daugiau nieko neparašei, bet leidai suprasti, kad tarpasmeniniai santykiai tarp berniuko ir tėvų nesusiklostę. Man kyla daug klausimų. Manau, kad berniukui reikalinga psichoterapija ar psichologo pagalba siekiant išsiaiškinti vaiko viduje glūdinčią problemą ir koreguoti elgesį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis