Vaiko iki 1 metų svarbiausi raidos šuoliai ir patarimai tėvams

Pažvelkime, ką sugeba kūdikis pirmaisiais gyvenimo metais ir ką apie tai reikia žinoti tėvams.

Nuo trijų mėnesių

 

Ketvirtą mėnesį kūdikis labai aktyviai siekia žaisliuko. Jei padėsite jį toliau, nesutriks, apsivers tiek, kiek reikės, ir pasiims. Maždaug šiuo metu vaikas jau mokosi būti savarankiškas: simboliškai prilaiko buteliuką iš jo maitinamas, bando pats paimti krūtį.

 

Nuo šešių mėnesių


Šešių mėnesių kūdikiai neretai pirmą kartą paragauja košės ar tyrės. Vadinasi, mamai prasideda nuolatinio valymo, veiduko plovimo periodas. Mažiukas pats „prisisega" prie krūtinės arba įsikiša buteliuką į burnytę. Gali abiejose rankytėse laikyti po žaislą ir įdėmiai apžiūrinėti tai vieną, tai kitą, nė vieno nepaleisdamas. Pasibaigus pirmajam pusmečiui kūdikis jau moka žaisti abiem rankomis. Gali į abi rankas paimti kubelius, barškučius, samčius ir daužydamas vieną į kitą gėrėtis. Jau moka paduoti, paimti daiktą. Jei paprašysite paduoti barškutį – paduos, jei paprašysite paimti – paims.

 

Nuo aštuonių mėnesių


Maždaug septintą, aštuntą mėnesį ima formuotis pincetinis griebimas (iki galo turi susiformuoti iki 11 mėnesių). Vadinasi, nykščiu ir smiliumi gali rankioti visai mažus daikčiukus. Moka žaisti dviem skirtingais žaislais abiejose rankose.

 

Nuo devynių mėnesių


Devynių mėnesių kūdikis jau gali žaisti kamuoliuku: jį mesti, ridenti ir gaudyti. Jau galima išmokyti gerti iš puodelio - laikyti jį už ąselės ir neapsipilti. Šis įgūdis paprastai sustiprėja iki maždaug 15 mėnesių. Ar seksis gerti iš puodelio, priklauso nuo kiekvieno kūdikio ir, aišku, tėvų pastangų.

 

Nuo dešimt mėnesių


Apie dešimtą mėnesį kūdikis pradeda žaisti dar vieną žaidimą: išmoksta įdėti mažesnį daiktą į didesnį, pavyzdžiui, kamuoliuką į puodelį. Šis įgūdis susiformuoja maždaug iki 13 mėnesių. Maždaug nuo 9 iki 12 mėnesių vaikas labai mėgsta mėgdžioti tėvus. Kartais juokingai atrodo, kai mažylis susikaupęs "plauna" grindis. Tai metas, kai jis labai nori padėti tėveliams.


Saugi aplinka namuose – svarbiausias tėvų uždavinys


Po namus ropinėjantis kūdikis gali nuryti kokią nors žaislo detalę. Todėl labai svarbu, kad aplinka būtų saugi. Būtinai pasidomėkite, ar perkami žaislai tinka vaikams iki trejų metų, mat iki to laiko vaikas juos "ragaus" dėdamas į burną. Tiesa, dažniausiai į burną žaislus vaikučiai įsideda pirmaisiais ir antraisiais gyvenimo metais, bet atsarga gėdos nedaro. Šis metas gana sunkus tėvams, kurie nuolat privalo stebėti vaiką ir nepalikti jo be priežiūros. Todėl pasirūpinkite, kad apatinėse lentynose ir įvairiose pakampėse, kurias ropojantis mažylis gali pasiekti, nebūtų smulkių detalių, aštrių ir pavojingų daiktų.


-Nepamirškite saugiai laikyti buities valymo priemonių. Vis dar pasitaiko mažylių, kurie išsidegina burnos gleivinę, pavyzdžiui, tualeto valikliais, mat susivilioja spalvotais, gražiais dangteliais.

 

-Jei namuose yra augintinis, gyvūno ėdalą padėkite taip, kad kūdikis nepasiektų.


- Vaikai dažniau nei šuns maisto paragauja vaistų, mat jie dažnai spalvoti, gražūs, traukia akį. O paprastai dar mato, kaip juos geria mama ar močiutė. Suraskite saugią vietą jiems namuose, kuo toliau nuo mažylio akių ir galimybių pasiekti.


-Taip pat pasidomėkite, ar namuose augančios gėlės nėra nuodingos, mat neretai mažylis ir jų paragauja. Spygliuotus kambarinius augalus laikykite kūdikiams nepasiekiamoje vietoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis