Kaip atpažinti, kad moteris yra nėščia

Gydytojos akušerės ginekologės Rūtos Liutkevičienės parengta informacija bus naudinga visoms, planuojančioms nėštumą ir jau sužinojusioms apie jį.

Daivos išpažintis: nepavyko pastoti, įsivaikino, o tada įvyko stebuklas
7 blogos motinos požymiai: pasitikrinkite, ar tokia nesate

Netikrieji nėštumo požymiai:

rytinis/vakarinis pykinimas;

vėmimas;

apetito, skonio pakitimas;

mieguistumas;

nuovargis.

Apytikrieji nėštumo požymiai:

mėnesinių išnykimas;

krūtų pabrinkimas, spenelių jautrumas;

krūtų pigmentacijos pokyčiai (patamsėjęs rudasis laukelis apie spenelį, areolė);

odos pokyčiai - išryškėjusi baltoji pilvo linija ( rudasis dryželis ant nėščiosios pilvo), veido pigmentacija;

gimdos formos ir konsistencijos pokyčiai.

Tikrieji (susiję su vaisiumi) nėštumo požymiai:

vaisiaus širdies veikla;

vaisiaus judesiai;

Biocheminiai pokyčiai: chorioninio gonadotropinio hormono (hCG) nustatymas kraujyje ir šlapime.

Diagnostikos būdai

Be abejo, nesulaukus kitų mėnesinių pirmos dienos ir įtariant galimą pastojimą, moteris turėtų vaistinėje įsigyti nėštumo testą ir jį atlikti. Tačiau netgi gavus teigiamą nėštumo testo rezultatą, moteris turi būti papildomai ištirta tam, kad būtų patvirtintas/atmestas nėštumas, o nėštumo atveju nustatyta nėštumo vieta ir jo trukmė.

Svarbu atminti, jog:

Teigiamas nėštumo testo rezultatas dar nerodo, kad nėštumas yra vietoje (t.y. gimdoje) ir normaliai vystosi.

Nėštumo testą tikslinga atlikti ir jį galima objektyviai vertinti nesulaukus kitų mėnesinių 1-os dienos.

Kiek anksčiau nėštumą galimą patvirtinti/atmesti atlikus kraujo tyrimą ir įvertinus nėštumo hormono (žmogaus chorioninio gonadotropino) ( hCG) kiekį kraujyje 7-10 nėštumo dieną.

Nesulaukus mėnesinių (t.y. ~5 nėštumo savaitę), tikslinga atlikti ultragarsinį tyrimą tam, kad būtų nustatyta nėštumo vieta ir patikslinta nėštumo trukmė:

iki 5 nėštumo savaitės gimdoje jau turi būti matoma gemalinė pūslytė;

6-7 nėštumo savaitę jau gemalinėje pūslytėje turi būti matomi ir embriono kontūrai. Be to, šiame sezamo sėklos dydžio „grūdelyje" (~2mm), t.y. embrione, turi būti matoma plakanti širdelė;

Ginekologinės apžiūros metu, gydytojas akušeris-ginekologas pagal gimdos formos, dydžio ir konsistencijos pokyčius gali įtarti, kad moteris yra nėščia - nėštumo pradžioje gimda suminkštėja, būna netaisyklingos formos (nes išsigaubia kiaušinėlio implantacijos vieta), didėja (t.y. pradeda augti);

Moterys, neturinčios reguliarių mėnesinių, žindančios mažylį krūtimi, kurį laiką gali netgi neįtarti, kad laukiasi, todėl net ir šiandien kartais pasitaiko, jog nėštumas yra patvirtinamas kiek vėlyvesniame nėštumo laikotarpyje.

Vėlyvesnio nėštumo diagnostikos būdai:

Pilvo apimties didėjimas - nuo 14 nėštumo savaitės, kuomet gimdos dugnas perauga gaktinės sąvaržos viršutinį kraštą. Pilvo apimties ryškėjimas yra pakankamai individualus požymis - vienai nėščiajai jis gali išryškėti anksčiau, kitai - vėliau. Tai priklauso ir nuo priekinės pilvo sienos raumenyno tvirtumo.

Vaisiaus širdies tonai išklausomi jau 17-20 nėštumo savaitę.

Vaisiaus judesius pirmakartės jaučia po 20 nėštumo savaitės. Pakartotinai gimdančios judesius gali pradėti jausti ir anksčiau.

Jeigu iki pastojimo moteris nevartojo folinės rūgšties, tai bent jau pastojusiai moteriai turi būti skiriama profilaktika foline rūgštimi pirmąjį nėštumo trimestrą (iki 12-os nėštumo savaitės).

Moksliškai įrodyta, jog folinės rūgšties vartojimas po 0,4 mg nėštumo pradžioje iki 70 proc. sumažina nervinio vamzdelio (įskilo stuburo spina bifida, besmegenystės anencephalia), lūpos-gomurio nesuaugimo, širdies ydų formavimosi tikimybę. Dar geriau, jeigu šiai ypatingai būsenai, nėštumui, moteris ruoštųsi iš anksto - t.y. folinę rūgštį pradėtų vartoti dar planuodama nėštumą.

Informaciją parengė gydytoja rezidentė Rūta Liutkevičienė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis