Kaip suruošti vaiką į darželį ir mokyklą?

Apie darželio adaptaciją rašiau prieš metus, kuomet mūsų mažoji Žemyna keliavo į lopšelį. Praėjus metams, galiu drąsiai sakyti, kad pati, naudodamasi patarimais, kuriais dosniai dalijausi su jumis, išvengiau sąžinės graužaties ir palengvinau mažosios adaptaciją įstaigoje. Šįkart patarimų nekartosiu, tačiau priminsiu apie darželinukų, priešmokyklinukų ir pirmokėlių prekių krepšelius. Ką būtina turėti, su kokiais pirkiniais luktelėti, o ko išvis gali ir neprireikti.

Eva – trijų vaikų – Mažvydo (9 m.), Žygintos (6 m.) ir Žemynos (2 m.) – mama. Savo patirtimi dalijasi „Tavo vaiko“ puslapiuose. Instagrame: eva_ka_ja

 

DARŽELINUKAI

 

• Apranga ir avalynė patalpose. Patogumas – čia prioritetas. Nepatartina rinktis brangių modelių, o puošnias sukneles vertėtų palikti ypatingoms progoms. Reikia susitaikyti, kad gali būti visko – išsiteps, apsipils ar suplėšys. Tai tik rūbai, kurie išskalbiami arba... išmetami. Jei galvojate apie audinį, rinkitės natūralaus pluošto rūbus. Nekaltinkite auklėtojų, jei dingo segtukas, plaukų gumytė ar susimaišė kojinės. Supratingumas čia bus svarbus. Tiesiog, jei baiminatės dėl puošnesnio rūbo ar aksesuaro, nedėkite jo į darželį. Avalynė turi būti lanksti, patogi, svarbu, kad kojytė jaustųsi patogiai ir neprakaituotų.

 

• Papildomi rūbai. Lopšelyje rekomenduoju visada spintukėje (įprastai jos būna ankštokos, tad atsarginius rūbus visada siūlau laikyti tvarkingai maišelyje ant pakabo) turėti bent porą komplektukų. Kam? Jei mažylis jau gyvena be sauskelnių, gali atsitikti „avarijų“. Su sauskelnėmis jų taip pat būna. Lentynėlėje siūlau tvarkingai ir lengvai prieinamai padėti seilinuką, nosinaičių, drėgnų servetėlių, šukas ir kitus dažnai naudojamus daiktus, kad jie auklytėms visada būtų po ranka. Visa kita – maišelyje.

 

• Pižamos ir lauko rūbai. Neskubėkite pirkti pižamų. Dažname darželyje migdomi mažyliai su apatiniais marškinėliais ir kelnaitėmis, ypač lopšelyje (įsivaizduokite, ką reiškia perrengti miegui 15 verkiančių lopšelinukų, todėl natūralu, kad auklytės per daug metų patirties randa ir pasiūlo geriausias išeitis, ypač jei miego patalpoje karšta, pižamų greičiausiai neprireiks). Kai kurie darželiai pageidauja, kad vaikai turėtų botus ir neperšlampamus lietaus rūbus, tačiau taip pat neskubėkite jų pirkti ar nešti į grupę, net jei juos turite. Apskritai patariu, rengiant vaiką, įvertinti auklėtojų darbo krūvį ir apimtis, pavyzdžiui, jei jums nesunku vaikui padėti užsirišti batukus, auklėtojai vargu ar greit pavyks surišti visų 15 vaikų batų raištelius. Taigi, pasistenkite, kad rūbai ir avalynė būtų patogūs rengtis vaikui savarankiškai (ugdymo įstaiga tikrai bus savarankiškumo mokykla, todėl, tarkime, kepurė-šalmiukas, užtrauktuku segamas megztinis visada geriau nei kepurė ir šalikas bei džemperis su sagomis).

 

• Galvos apdangalai. Visiškai nepriklausomai nuo metų laiko galvos apdangalas darželyje yra privalomas. O štai akinių nuo saulės, kaklo papuošalų ir panašių aksesuarų patartina vengti (dėl pavojaus, dedantis akinius, pataikyti į akytes ir vaiko saugumo).

 

• Kuprinytė. Pirmosios dienos bus sunkios visiems. Jei vaikai ir išgyvens pirminę euforiją, tėvams dažnai morališkai sunku išsiskirti. Kad nebus jokios adaptacijos, tikėtis turbūt naivu, tačiau ji gali būti lengvesnė, jei mažylis išeidamas turės savo mylimą kraitelį, miego draugą, savo gertuvę su vandenuku. Galite įdėti ir savo ar šeimos nuotrauką, net ir ji gali tapti puikiu ramintojėliu liūdesio akimirką.

 

• Jokio papildomo krūvio. Pirmomis savaitėmis nekeiskite nieko režime. Išėjimas į įstaigą jau yra pokytis, todėl nesugalvokite, kad dar ir „sudie, sauskelnės“, „sudie, čiulptuk“. Nors visada rekomenduoju, prieš vedant į darželį, pasirūpinti maksimaliu vaiko savarankiškumu ir nepalikti šio darbo auklėtojoms (savarankiškai mėginti valgyti, būti be sauskelnių ir čiulptukų), tačiau jei to nepadarėte iki darželio, nesiimkite jokių drastiškų pokyčių bent pirmąjį darželio lankymo mėnesį. Jei jaučiate, kad mažylis pavargsta greičiau, migdykite anksčiau.

 

• Skanėstai. Neateikite kasdien pasiimti iš darželio su prizu ar skanėstu. Ypač į grupę. Pirmiausia todėl, kad kiti vaikai matys ir jiems skaudės širdeles. Taip pat įpratinsite mažylį, kad prizas – privalomas, todėl ateinančius metus turėsite su prizu ateiti nuolat. Pirmosios dienos, savaitės, mėnuo yra savotiškas rutinos nustatymas – ką pasėsite, tą ir pjausite. Verčiau apkabinkite atbėgusį, paklausinėkite, kaip sekasi, ir megzkite stiprų dvasinį ryšį su pasitikėjimu, kad tėvai niekur nedingo, jie visada ateis dienos pabaigoje. Tiesa, palikti užkandžių spintelėje taip pat nepatariu. Įprastai auklėtojos paprašys to nedaryti. Nebijokite, vaikai tikrai įstaigose nebadauja, jie įprastai valgo 4 ar net 5 kartus per dieną.

 

• Kanceliarinės priemonės. Iš anksto nepirkite jokių. Jei jų reikės, auklėtojos tikrai pasakys. O ar pirksite bendrai iš grupės fondo, ar kiekvienas atskirai – tai jau bus individualūs sprendimai. Įprastai reikia spalvoto ir paprasto popieriaus, pieštukų, kreidelių, tačiau jei ankstesni auklėtiniai būna jų palikę, auklėtojos per metus jų nė nepaprašo. Taigi, su kanceliarinėmis prekėmis tikrai neskubėkite.

 

• Žaislai ir žaidimai iš namų. Įpraskite ir vaiką įpratinkite, kad viskas, ką nešasi į grupę, yra bendra. Todėl, kad ir kokia mylima lėlytė, ji nebėra tik vaiko ir teks dalytis (išimtis lopšeliuose miego žaisliukams, kuriuos auklytės išradingai paslepia lovytėse ir duoda mažyliams tik miego metu). O tai, su kuo žaidžiama grupėje, gali naudoti ir daugiau vaikų. Todėl jei išgyvenate, kad daiktas bus sugadintas, pamestas, kitų sulaužytas, neduokite jo vaikui į darželį.

 

• Kremai nuo saulės / vabzdžių, vaistai. Vaistų darželio spintelėje būti negali (išskyrus atvejus, kai vaikui jie yra būtini, bet tuomet tai turi būti suderinta su auklėtojomis ir būti saugiai padėta pas jas). Kitos priemonės (nuo saulės / vabzdžių) – atskiro susitarimo reikalas. Įvairios ugdymo įstaigos sprendžia skirtingai, vienur jos būtinos, kitur – draudžiamos.

 

PUG'iukai ir PIRMOKĖLIAI

 

• Kuprinė. PUG,iukams jų dar neprireiks, o štai pirmokams – tai vienas svarbiausių pirkinių, dažnai keleriems metams. Juo galite pasirūpinti iš anksto, o ir informacijos, kokią pasirinkti, yra begalė. Visgi, kai patys rinkome kuprinę pirmokui, pagrindinis kriterijus buvo jos svoris. Net ir būtiniausios, kasdien nešiojamos priemonės ir pratybos (daugumą jų bus galima palikti mokykloje) sveria nemažai gležniems, prie krūvio nepratusiems pirmokėlių pečiams. Būtinai matuokite kuprinę ant vaiko, ji turi būti ne per didelė, t. y. kuprinės dugnas neturi būti žemiau juosmens. Pirmokų kuprinės nugarėlė turėtų būti kieta, ergonomiška, petnešos turėtų būti pastorintos, minkštos ir reguliuojamos. Žinoma, svarbu, kad kuprinė turėtų atšvaitus.

 

• Pratybos. Atėjus į priešmokyklinę (PUG) grupę, visiškai nepriklausomai nuo to, ar ji bus darželyje, ar jau mokykloje, pirmiausia reikės įsigyti pratybų. Kiekviena ugdymo įstaiga dirba pagal skirtingą programą, todėl net nesukite galvos, kokias pratybas įsigyti. Ateis rugsėjis ir pedagogas pasakys arba pasiūlys kolektyviai užsakyti.

 

• Sąsiuviniai / aplankalai. Klaida, kurią padarėme, išleidę pirmąjį vaiką, – pripirkome pluoštą visko: aplankalų, sąsiuvinių ir t. t. Ir turiu pasakyti, kad mums tikrai labai pasisekė su mokytojomis (būsimos pirmokės ir dabar jau trečioko). Jos maksimaliai nuėmė nuo tėvų rūpesčius. Kadangi jau žinojo, kokie aplankalai kokybiški, o į kuriuos net neverta žiūrėti. Mums tereikėjo susimokėti, o mokytoja pasirūpino, kad visi sąsiuviniai būtų vienodi, tvarkingai aplenkti.

 

• Kanceliarinės priemonės. Išvardysiu keletą būtiniausių, kurių galite pradėti dairytis jau dabar (būtent rugpjūtį būna daug nuolaidų šioms priemonėms, tad tikrai panaudosite): rašiklis (žinoma, ir kapsulės jam. Pasižvalgykite, būna specialiai pirmokams pritaikytų, patogių, paminkštintų, kol pirštukai įgus rašyti), drožtukas ir paprasti / spalvoti pieštukai (paprasto reikės ir minkšto, ir kieto), liniuotė, trintukas, flomasteriai, spalvotos vaškinės kreidelės, guašas, akvarelė, teptukai, indeliai teptukams merkti, klijai (patogiausia pieštukiniai, jei mokytoja nenurodys kitaip), segtuvai (sąsiuviniams ir pratyboms – kartais būna nebūtini, bet vaikui tikrai patogiau susigaudyti), žirklės, piešimo / spalvotas popierius / kartonas. Pirmąjį penalą sūnui leidome išsirinkti pačiam, ten jau buvo keletas daiktų. Atskirai nupirkome pieštukinę, kur patogiai per kelis skyrius sudėjome flomasterius, kreideles, spalvotus pieštukus. Kodėl neįtraukiau plastilino ir panašių priemonių? Kai kurie mokytojai renkasi modeliną, todėl plastilino neprireikia, kaip ir ne visada reikia lipdymo lentelių. Todėl svarbiausias patarimas, kaip ir ruošiant kūdikio kraitelį, – neprisipirkite per daug akcijų ir nuolaidų suvilioti. Prisipirkę daug, rizikuojate niekada nepanaudoti. Rugsėjo pirmąją iš parduotuvės lentynų niekas neišgaruos, tad bet kada galėsite ramiai ateiti ir nupirkti. Net be nuolaidų išleisite mažiau, nei karštligiškai pirkdami viską būtent prieš rugsėjo pirmąją. Ir nuolaidos niekur nedings. Jų dar bus, gal mažiau, bet tikrai bus.

 

• Sportinė / šokių apranga. Taip pat neskubėkite jos pirkti, dažnai klasės sutaria dėl vienodų sporto marškinėlių ir bendrai jų užsisako. Kartais mokyklos paprašo, kad, tarkime, visų sportinės kelnės taip pat būtų vienos spalvos (štai mūsų mokykloje – juodos). Todėl iki rugsėjo įsigiję sporto aprangas, rizikuojate jas pirkti antrą kartą. O štai patogių sportinių batelių tikrai prireiks. Galite jau vasarą pradėti jų dairytis. Kaip ir šokių „češkučių“, kurias tikrai po rugsėjo graibstys visi ir iš visur. Dėl šokių aprangos – vėlgi turėsite pirma susitikti su mokytoja ir tik tada sužinosite, ko šiai pamokai reikės.

 

• Uniformos. Dauguma mokyklų vienokias ar kitokias tikrai turi, todėl greičiausiai jūs turėsite galimybę jas užsisakyti ir gauti dar prieš rugsėjo 1-ąją. Tiesa, penktadienis dažnai būna laisvos aprangos diena.

 

• Emblemos / lipdukai. Darželyje, o dar labiau mokykloje, labai naudingas sprendimas – pažymėti daiktus. Pati perku lengvai klijuojamus, nenuskalbiamus lipdukus, pigesnis sprendimas, žinoma, būtų kitoks žymėjimas. Bet tikrai naudinga ne tik priemones (penalą, kuprinę, mokykloje paliekamas kanceliarines prekes), bet ir rūbus, batus ir t. t. sužymėti. Kasmet užsakau specialių lipdukų su vaiko vardu, klase ir mano telefono numeriu, tai labai praverčia, jei kur nors palieka, pavyzdžiui, uniformos megztuką (o tikrai kažką bent kartą pames).

 

• Užkandžių dėžutė. Be jos niekaip. Greičiausiai nustebsite, kad vaikai mokykloje tikrai ima valgyti daugiau. Todėl sumuštiniai / vaisiai / užkandžiai priešpiečių dėžutėje visada gera mintis. Tiesa, dažna mokykla įspėja, kad užkandžiai turėtų būti kuo sveikesni, nereikėtų dėti į mokyklą saldumynų ar gazuotų gėrimų.

 

 Būsimojo pirmoko krepšelis:

2 aplankai:  

1 didelis pratybų sąsiuviniams sudėti  

1 paprastiems sąsiuviniams sudėti

1 didelis aplankas spalvotam popieriui sudėti

Piešimo sąsiuviniai:

1 piešimui akvarele

1 piešimui guašu

Teptukai (akvarelei ir guašui)

Spalvotos vaškinės kreidutės

Guašas, akvarelė

Indelis vandeniui

Plastilinas, lentelė lipdymui

Spalvotas popierius:

Plonas (spalvotas iš abiejų pusių, įvairių spalvų)

Pusstoris (spalvotas iš abiejų pusių, įvairių spalvų)

Klijai (pieštukiniai)

Žirklės, liniuotė iki 20 cm

Spalvoti pieštukai ir flomasteriai

Pieštukinė su reikalingomis rašymo priemonėmis (paprastas pieštukas, drožtukas, parkeris ir kapsulės, minkštas trintukas)

Įmautės (20 vnt.)

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis