Požymiai, kad prasideda gimdymas: kada jau vykti į ligoninę

Kiekvienos moters nėštumas yra unikalus, todėl ir gimdymo pradžios nelabai suplanuosi. Visgi medikai išskiria dažniausius gimdymo pradžios scenarijus: kai nubėga vaisiaus vandenys ir kai prasideda reguliarūs sąrėmiai. Yra ir „ekstra“ situacijų, kuomet į ligoninę reikia važiuoti tuoj pat.

Kada į ligoninę reikia važiuoti nieko nelaukiant?


Jei atsirado blyškių kraujingų išskyrų – tepimas, rudų, tamsių išskyrų su kraujo priemaišomis nereikėtų išsigąsti, tai gleivių kamštis. Bet jei atsirado ryškių kraujingų išskyrų kaip per menstruacijas, tai jau rodo pavojų. Galbūt pradėjo atsidalyti placenta. Taip gali įvykti dėl pačios placentos tam tikrų patologijų arba moters ligų per nėštumą, kai būna aukštas kraujospūdis, užkratas. Tokiu atveju reikia tuoj pat, nieko nelaukiant, vykti į ligoninę, nes gali kilti grėsmė ne tik vaisiaus, bet ir pačios gimdyvės gyvybei.


Skubėti į ligoninę reikia ir jei neaišku, dėl kokios priežasties atsirado skausmas, sukietėjo gimda, „šokinėja“ kraujospūdis. 


Įprastu atveju į ligoninę reikia vykti arba kai nubėga vandenys, arba kai prasideda sąrėmiai. Į ligoninę galima vykti bet kuriuo paros metu, priėmimo skyrius dirba ir naktį. Iš anksto susižinokite tos ligoninės, kurioje ruošiatės gimdyti, priėmimo skyriaus telefono numerį. Jei kas nors neaišku, galima skambinti ir klausti, kaip elgtis. Štai dažniausiai pasitaikantys gimdymo pradžios scenarijai:


Nubėgo vandenys


Visada reikia pažiūrėti, kokios jie spalvos. Jei šviesūs, galima neskubėti. Kai kurios moterys spėja išsimaudyti po dušu. Vis dėlto teiginys, kad jei vakare nutekėjo vandenys, galima gultis į lovą laukti sąrėmių ir tik ryte vykti į ligoninę, nėra teisingas. Rekomenduojama pagimdyti per 18 val., kai nubėga vandenys. O sąrėmiai nebūtinai prasideda savaime, dažnai juos reikia paskatinti. Jei jų nebūna, gydytojai juos paskatina praėjus 4–6 val., kai nubėgo vandenys. Jei nubėgę vandenys žali, gelsvi, su kraujo priemaišomis, geriausia kuo skubiau važiuoti į ligoninę, nes, tarkim, žali vandenys gali rodyti, kad vaisiui gali trūkti deguonies. Paskubėti reikėtų ir tuomet, jei jų ištekėjo gausiai, nes gali iškristi virkštelė. Paprastai nuteka pusė ar visa stiklinė. Jei moteris po truputį šlapiuoja, tokiu atveju irgi reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, nes gali kilti makšties užkrečiamoji liga, kuri gali pakenkti kūdikiui. 


Prasidėjo sąrėmiai


Iš pradžių jie gali būti ne reguliarūs, o paruošiamieji. Paruošiamieji sąrėmiai gali kartotis kas vakarą, kas valandą, pusvalandį, bet paskui nurimsta. Tokiu atveju į ligoninę važiuoti nereikia. Moteris turėtų nusiraminti ir toliau laukti gimdymo namie. Ir jei po tam tikros pertraukos jie pradėjo kartotis reguliariai, tarkim, 4–5 gimdos susitraukimai kas valandą, jau reikėtų ruoštis į ligoninę. Jei gimdoma pirmąkart, galima neskubėti. Iš pradžių jie būna neskausmingi, maudžia pilvo apačią lyg per menstruacijas, sukietėja pilvukas. O kai atsiranda ritmas – kas 10 min. per valandą, dvi ar tris galima vykti į ligoninę.


Viena iš nėščiųjų baimių – baimė „nepastebėti gimdymo“. Ar suprasiu, kada man prasideda gimdymas? Kaip atskirti, ar tai tikrieji, ar parengiamieji sąrėmiai? Šie klausimai kyla ne vienai būsimajai mamai. Gydytojas akušeris ginekologas Egidijus Jakiūnas sako, kad ši nėščiųjų baimė yra gerokai perdėta. Interviu su gydytoju publikavome ČIA.


  

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis