Gimė mažo svorio kūdikis: ką svarbu žinoti tėvams

(1)

Pasitaiko, kad nėštumas trunka tiek, kiek rekomenduojama – 40 savaičių, tačiau naujagimis gimsta mažesnio svorio, negu įprasta. Kodėl taip nutinka?

Svarbiausios priežastys


Naujagimio svoris gali būti per mažas (hipotrofiškas) dėl to, kad mama serga lėtine liga ar nebakterine infekcija: citomegalija, toksoplazmoze. Kai kas stebisi, kad per mažo svorio kūdikio sulaukia diabetu serganti mama, nes įprasta manyti, kad ši liga susijusi su per dideliu naujagimio svoriu. Tačiau jei diabetas moterį vargina jau seniai ir atsirado kraujagyslių pokyčių, naujagimis gali sverti per mažai, nes jomis į vaisiaus organizmą pateko nepakankamai deguonies. Per mažas vaikelio svoris gali būti dėl mamos mažakraujystės, įgimtos širdies ydos.


Vaisiaus svoris nėštumo pabaigoje gali lėčiau augti dėl gimdos trūkumų (pavyzdžiui, ji dviragė) ar miomų. Įtakos turi ir vaisiaus apsigimimai, chromosominės ligos (ypač būdingos Edvardso, Patau sindromams). Tada vaisiaus raida sulėtėja gana anksti ir kūdikis gimsta mažesnis. Taip nutinka ir, pavyzdžiui, atšokus daliai placentos ir dėl to sutrikusios maisto medžiagų bei deguonies apykaitos.


Naujagimio išvaizdos ypatumai


Laiku, bet per mažo svorio gimusiems naujagimiams būna simetrinė arba asimetrinė hipotrofija. Simetrinė hipotrofija būna naujagimiui, kuriam deguonies ir maisto medžiagų apykaita sutriko gana anksti ir visi organai nukentėjo beveik vienodai. Todėl ir galva, ir krūtinė tokia pat maža. „Asimetrinis vaikelis“ atrodo ne taip gražiai, nes jį bėda ištiko paskutiniais gyvenimo įsčiose mėnesiais, organizmas puolė saugoti svarbiausius organus ir dėl to galva gali atrodyti didelė, o pats kūnas liesas, be reikiamo riebalų sluoksnio. Skyrus tinkamą maitinimą, dažniausiai to pakanka, naujagimiai priauga reikiamo svorio. 


Pagalba mažo svorio naujagimiui:


Šiluma. Hipotrofišką naujagimį gali ištikti šalčio stresas, nes riebalinis apsauginis sluoksnis labai mažas, kūdikis blogai reguliuoja kūno temperatūrą. Tad jei akušeris žino, kad gims mažo svorio naujagimis, stengiasi, kad gimdykloje būtų šilčiau. Kaip ir neišnešiotukas, toks laiku gimęs, bet mažai sveriantis naujagimis guldomas į inkubatorių, o iš jo iškeltas į lovytę kartais dar šildomas specialia lempa. 


Deguonis. Mažo svorio naujagimiui kartais jau gimdoje gali pradėti stigti deguonies, būna, jo trūksta ir gimstant. Vaikas gali būti pridusęs, todėl gali būti skiriama deguonies terapija.  


Mityba. Per mažo svorio naujagimiui gali trūkti gliukozės, todėl tiriamas vaiko kraujas ir stengiamasi, kad mama kuo greičiau pažindytų, nes su pienu gautų ir gliukozės. Jei organizmas ją gerai pasisavina, vaikas greitai atkunta.


Kai gydytojai nieko bloga laiku gimusiam ir mažai sveriančiam kūdikiui neranda, kraujyje cukraus pakanka, jis gerai reguliuoja kūno temperatūrą, šeima keliauja namo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis