A. Landsbergienės patarimas, kokios klaidos nepadaryti besiruošiant į mokyklą

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

„Kuprinė paprastai yra vienas didžiausių ir svarbiausių (bei smagiausių!) pirkinių. Visų pirma, todėl, kad ji lydi vaiką nuo tos akimirkos, kai jis išeina pro duris, iki tos akimirkos, kai jis grįžta namo. Todėl dažnai vaikas nori, kad kuprinė atspindėtų ir jo asmenybę, ir jo pomėgius“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Visgi ji ragina kuprinę rinkti ne tik pagal išvaizdą, o atsižvelgti ir į kitus jos parametrus.


Dr. A. Landsbergienė pataria daugiau dėmesio skirti keturiems dalykams:

• Kuprinės dydis. Įvertinkite, kokio konkrečiai dydžio kuprinės jūsų vaikui reikės. „Tai priklauso ne tik nuo vaiko amžiaus, bet ir nuo to, ar, pavyzdžiui, vaikui reikia į mokyklą neštis vadovėlius. Be to, dažnai kuprinės dydį koreguoja ir sąrašas priemonių, kurias reikės kasdien nešiotis – juk vienokią kuprinę pirksime, jei reikės nešiotis kompiuterį, o visai kitokią, jei reikės nešiotis du A4 formato segtuvus ir panašiai“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Anot jos, nuspręsti kuprinės dydį bus lengviau iš anksto sudarius sąrašą, ko jūsų vaikui kasdien reikės, ir kas į ją turės tilpti. Tai gali būti priešpiečių dėžutė, gertuvė, segtuvas (ar keli), penalas ir t. t.


• Medžiagos ir patvarumas. Kuprinei teks atlaikyti nemenkus išbandymus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš kokių medžiagų ji pagaminta, ar tvirti jos susiuvimai, užtrauktukai ir kitos detalės. „Sintetinės kuprinės yra lengvesnės, dažnai ilgaamžiškesnės ir atsparesnės vandeniui, kas yra gan svarbu Lietuvoje, ypač, jei vaikas keliauja į mokyklą savarankiškai. Tačiau natūralios yra draugiškesnės gamtai. Aš dar įpratau patikrinti užtrauktukus, nes jiems teks daug atlaikyti! Keletą kartų mums buvo taip, kad kuprinė, atrodė, dar daug atlaikytų, tačiau užtrauktuką teko ne kartą taisyti“, – pastebėjo socialinių mokslų daktarė.


• Petnešos. Anot dr. A. Landsbergienės, joms dažnai skiriama per mažai dėmesio: „Petnešos turi būti pakankamai plačios, kad svoris tinkamai pasiskirstytų. Be to, jeigu jūsų vaikas pradinukas, pažiūrėkite, ar galima pakankamai sutrumpinti kuprinės petnešas – pediatrai, kad būtų sveika nugara, rekomenduoja, kad kuprinė būtų 5–6 cm virš liemens. Vaikams, kurių silpna ar linkusi paskausti nugara, rekomenduojamos kuprinės su papildomu paminkštinimu nugaros plote (dažnai tas paminkštinimas yra būtent toks, kokio reikia, kad nugara kuo mažiau vargtų). Apskritai, netgi jeigu vaikas neturi nugaros problemų, rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju, kokia kuprinė būtų tinkamiausia būtent jūsų vaikui.“


• Atšvaitai. Rinkdamiesi kuprinę pagalvokite ne tik apie kuprinės patogumą, bet ir apie vaiko saugumą. „Tai noriu labai, labai pabrėžti – pažiūrėkite, ar kuprinė turi atšvaitus. Pavyzdžiui, mes gyvename menkai apšviestoje gatvėje ir man visada siaubą kelia, kai netikėtai prieš mašiną išdygsta vaikai. Ir taip pat prisimenu, kaip mano šeima Švedijoje (nors aš buvau dvyliktokė!) visų pirma prie mano kuprinės iš Lietuvos žiogeliu prisegė du didžiulius atšvaitus, mat maniškė jų neturėjo! Lietuvoje, kur didžiąją mokslo metų dalį rytais, o dalį net ir po pamokų būna tamsu, vaikai privalo turėti atšvaitus. Ir aš net norėčiau, kad čia nebūtų jokių kompromisų. Juk saugumas yra svarbiausia. Jeigu vis dėlto išsirinkote kuprinę be atšvaitų, neišeikite iš parduotuvės nenupirkę prisiuvamų arba prisegamų atšvaitų, kuriuos pritvirtinsite prieš rugsėjo pirmąją“, – patarė dr. A. Landsbergienė.


Kiekvienu konkrečiu atveju gali būti ir daugiau dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį ir įvertinti, ar jie tikrai bus naudingi jūsų vaikui. „Pastaruoju metu vis dažniau pamatau kuprines su ratukais, tačiau jos dažnai yra sunkesnės, o laiptais juk vis vien teks nešti! Tad įsivertinkite, ar tai – tikrai privalumas“, – teigė dr. A. Landsbergienė.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis