Ar galime vaikui sakyti „Jei muša – duok atgal“?

 (80)
Ar teisingas yra patarimas sulaukus kito vaiko netinkamo elgesio į jį atsakyti tuo pačiu? Jei pastūmė – stumti atgal, jei trenkė – trenkti atgal?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Milda

„Maži vaikai dažnai susipyksta dėl kokio nors žaislo ar žaidimų vietos, kažko nepasidalina, vienas nori paimti, kitas nenori duoti... Būna kartais ir susipeša dėl to paties norimo dalyko. Kaip tokiu atveju vaiką išmokyti teisingai reaguoti į konfliktą, kad išvengtų peštynių, ypač, jei tai mergaitė? Juk nesinori mokyti taip, kaip dažniausiai sakoma: "Jei muša - duok atgal".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Dovilė Japertė, www.ipi.lt.

Laba diena Milda,

Kaip Jūs pastebėjote, mažų vaikų agresija yra gana įprastas reiškinys, to jie greitai išmoksta paprasčiausiai stebėdami kitus ar patirdami, kad tai efektyvus būdas tikslui pasiekti.

Tačiau to negalima toleruoti, nes taip parodome, kad toks elgesys yra priimtinas. Būtina reaguoti į netinkamą elgesį – jį sustabdyti – aiškiai žodžiu ir kūno kalba parodyti, kad tai nepriimtina.

Kaip galime mokyti vaikus spręsti tarpusavyje kylančius konfliktus tinkamais būdais? Štai keletas patarimų:

- skatinti juos išreikšti savo poreikius žodžiu, įvardinti siekiamo tikslo;

- padėti priimti vaikų jausmus vienas kitam (tikrai pikta/liūdna, kai kitas pagriebia žaislą, su kuriuo norėjai žaisti);

- padėti vaikams apibrėžti problemą – (mes turime vieną kaladėlę, o jūs esate dviese) ir parodyti problemos sudėtingumą (tikrai nežinia, kaip pasidalinti, kai yra tik vienas žaislas);

- išreikšti pasitikėjimą, kad vaikai sugalvos sprendimą (manau pasitarę, jūs ką nors sugalvosite);

- leisti vaikams patiems išspręsti (pasišalinti iš jų teritorijos);

- pastebėti/pagirti, kai vaikams pavyksta susitarti;

- pastebėti tinkamą elgesį kitu metu (kai gražiai žaidžia kartu, kai susitaria).

Tikėtis, kad vaiko elgesys greitai pasikeis, tikriausiai nereikėtų, tačiau pirmieji pokyčiai tikrai yra labai akivaizdūs ir svarbūs. Pats procesas ilgas, vyksta pamažu ir reikalauja tiek mūsų, tiek vaiko pastangų, jis priklauso ir nuo vaikų amžiaus ir gebėjimų.

Jūsų pastebėtas būdas „Jei muša-duok atgal..." nėra efektyvus, nes taip tik paskatiname agresiją ir didiname vaikų priešiškumą, bet galima pamokyti vaiką apsiginti (žodžiu arba rankomis užsidengti, jei tai nepadeda – paskatinti vaiką kreiptis į suaugusį).

Sėkmės Jums išbandant šiuos konfliktų sprendimo būdus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

5 vaikų darželio auklėtojų patarimai tėvams

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (10)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.

Psichologė – apie vieną tėvų daromą klaidą, kuri skaudžiai atsiliepia vaikui (3)

Prieš skaitant šį straipsnį rekomenduojame atlikti nedidelį, bet įdomų tyrimą: suskaičiuokite, kiek kartų per dieną meluojate.

Kas yra išmintinga tėvų meilė ir kodėl mes užauginame nelaimingus vaikus (1)

Esu sutikusi ne vieną suaugusį žmogų, kuris yra laimingas, kai jaučiasi nelaimingas.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų (11)

„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.

6 frazės, kurių mūsų vaikams reikia kaip duonos kasdienės (2)

Kaip dažnai sakote vaikui, kad jį mylite? Ar parodote tą ir veiksmais? Jūsų dėmesiui - dar šešios frazės, kurių vaikui reikia ne mažiau, kaip „Aš tave myliu“.

Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską (5)

Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.

7 skirtumai tarp įprastų ir išmintingų tėvų

Vaikams nereikia tobulų tėvų, jiems reikia išmintingų tėvų.

Psichologė: trokšdamas tėvų dėmesio, vaikas gali elgtis netinkamai

Gimus naujagimiui, pasikeitė vyresniojo vaiko elgesys. Mama sako, kad nebesusitvarko su šešiamečiu ir klausia patarimo specialisto.