Ar galime vaikui sakyti „Jei muša – duok atgal“?

 (80)
Ar teisingas yra patarimas sulaukus kito vaiko netinkamo elgesio į jį atsakyti tuo pačiu? Jei pastūmė – stumti atgal, jei trenkė – trenkti atgal?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Milda

„Maži vaikai dažnai susipyksta dėl kokio nors žaislo ar žaidimų vietos, kažko nepasidalina, vienas nori paimti, kitas nenori duoti... Būna kartais ir susipeša dėl to paties norimo dalyko. Kaip tokiu atveju vaiką išmokyti teisingai reaguoti į konfliktą, kad išvengtų peštynių, ypač, jei tai mergaitė? Juk nesinori mokyti taip, kaip dažniausiai sakoma: "Jei muša - duok atgal".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Dovilė Japertė, www.ipi.lt.

Laba diena Milda,

Kaip Jūs pastebėjote, mažų vaikų agresija yra gana įprastas reiškinys, to jie greitai išmoksta paprasčiausiai stebėdami kitus ar patirdami, kad tai efektyvus būdas tikslui pasiekti.

Tačiau to negalima toleruoti, nes taip parodome, kad toks elgesys yra priimtinas. Būtina reaguoti į netinkamą elgesį – jį sustabdyti – aiškiai žodžiu ir kūno kalba parodyti, kad tai nepriimtina.

Kaip galime mokyti vaikus spręsti tarpusavyje kylančius konfliktus tinkamais būdais? Štai keletas patarimų:

- skatinti juos išreikšti savo poreikius žodžiu, įvardinti siekiamo tikslo;

- padėti priimti vaikų jausmus vienas kitam (tikrai pikta/liūdna, kai kitas pagriebia žaislą, su kuriuo norėjai žaisti);

- padėti vaikams apibrėžti problemą – (mes turime vieną kaladėlę, o jūs esate dviese) ir parodyti problemos sudėtingumą (tikrai nežinia, kaip pasidalinti, kai yra tik vienas žaislas);

- išreikšti pasitikėjimą, kad vaikai sugalvos sprendimą (manau pasitarę, jūs ką nors sugalvosite);

- leisti vaikams patiems išspręsti (pasišalinti iš jų teritorijos);

- pastebėti/pagirti, kai vaikams pavyksta susitarti;

- pastebėti tinkamą elgesį kitu metu (kai gražiai žaidžia kartu, kai susitaria).

Tikėtis, kad vaiko elgesys greitai pasikeis, tikriausiai nereikėtų, tačiau pirmieji pokyčiai tikrai yra labai akivaizdūs ir svarbūs. Pats procesas ilgas, vyksta pamažu ir reikalauja tiek mūsų, tiek vaiko pastangų, jis priklauso ir nuo vaikų amžiaus ir gebėjimų.

Jūsų pastebėtas būdas „Jei muša-duok atgal..." nėra efektyvus, nes taip tik paskatiname agresiją ir didiname vaikų priešiškumą, bet galima pamokyti vaiką apsiginti (žodžiu arba rankomis užsidengti, jei tai nepadeda – paskatinti vaiką kreiptis į suaugusį).

Sėkmės Jums išbandant šiuos konfliktų sprendimo būdus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?