Ar galime vaikui sakyti „Jei muša – duok atgal“?

 (80)
Ar teisingas yra patarimas sulaukus kito vaiko netinkamo elgesio į jį atsakyti tuo pačiu? Jei pastūmė – stumti atgal, jei trenkė – trenkti atgal?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Milda

„Maži vaikai dažnai susipyksta dėl kokio nors žaislo ar žaidimų vietos, kažko nepasidalina, vienas nori paimti, kitas nenori duoti... Būna kartais ir susipeša dėl to paties norimo dalyko. Kaip tokiu atveju vaiką išmokyti teisingai reaguoti į konfliktą, kad išvengtų peštynių, ypač, jei tai mergaitė? Juk nesinori mokyti taip, kaip dažniausiai sakoma: "Jei muša - duok atgal".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Dovilė Japertė, www.ipi.lt.

Laba diena Milda,

Kaip Jūs pastebėjote, mažų vaikų agresija yra gana įprastas reiškinys, to jie greitai išmoksta paprasčiausiai stebėdami kitus ar patirdami, kad tai efektyvus būdas tikslui pasiekti.

Tačiau to negalima toleruoti, nes taip parodome, kad toks elgesys yra priimtinas. Būtina reaguoti į netinkamą elgesį – jį sustabdyti – aiškiai žodžiu ir kūno kalba parodyti, kad tai nepriimtina.

Kaip galime mokyti vaikus spręsti tarpusavyje kylančius konfliktus tinkamais būdais? Štai keletas patarimų:

- skatinti juos išreikšti savo poreikius žodžiu, įvardinti siekiamo tikslo;

- padėti priimti vaikų jausmus vienas kitam (tikrai pikta/liūdna, kai kitas pagriebia žaislą, su kuriuo norėjai žaisti);

- padėti vaikams apibrėžti problemą – (mes turime vieną kaladėlę, o jūs esate dviese) ir parodyti problemos sudėtingumą (tikrai nežinia, kaip pasidalinti, kai yra tik vienas žaislas);

- išreikšti pasitikėjimą, kad vaikai sugalvos sprendimą (manau pasitarę, jūs ką nors sugalvosite);

- leisti vaikams patiems išspręsti (pasišalinti iš jų teritorijos);

- pastebėti/pagirti, kai vaikams pavyksta susitarti;

- pastebėti tinkamą elgesį kitu metu (kai gražiai žaidžia kartu, kai susitaria).

Tikėtis, kad vaiko elgesys greitai pasikeis, tikriausiai nereikėtų, tačiau pirmieji pokyčiai tikrai yra labai akivaizdūs ir svarbūs. Pats procesas ilgas, vyksta pamažu ir reikalauja tiek mūsų, tiek vaiko pastangų, jis priklauso ir nuo vaikų amžiaus ir gebėjimų.

Jūsų pastebėtas būdas „Jei muša-duok atgal..." nėra efektyvus, nes taip tik paskatiname agresiją ir didiname vaikų priešiškumą, bet galima pamokyti vaiką apsiginti (žodžiu arba rankomis užsidengti, jei tai nepadeda – paskatinti vaiką kreiptis į suaugusį).

Sėkmės Jums išbandant šiuos konfliktų sprendimo būdus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?