Norite savo vaikui būti geriausia draugė? O kas jam bus mama?

 (3)
Dažnai mums atrodo, kad geriausia, ką galime padaryti dėl vaikų, – tapti jų draugais. Tada vaikai esą mumis pasitikės, viską apie save pasakos. Tik ar tai teisinga?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologai mano, kad tėvams nereikėtų stengtis tapti geriausiais vaikų draugais. Štai kodėl.

Mamos ir draugės statusas skiriasi

Draugai neturi tokios atsakomybės, kokią turi tėvai. Jie ir negali suteikti atramos, kurios vaikui reikia iš motinos ir tėvo.

Būti draugais reiškia būti lygiais. Bet tarp jūsų ir vaiko yra atstumas, yra temų, kurių niekada su juo neaptarinėsite (bent jau neturėtumėte to daryti), be to, būdami tėvais, jūs turite teisę priimti sprendimus.

Mažam vaikui tėvai – tarsi dievai

Tokia stabilumo, saugumo ir meilės kaina, "Jeigu mama suvokia, ką daro, su pasauliu viskas gerai", – galvoja vaikas. O mama žino, ką daro. Juk labai ilgai didžioji atsakomybės dalis teks jai.

Kad ir kaip norėtųsi draugauti su dukrele ar tapti artimiausia savo sūnaus drauge, tą vietą jų gyvenime turi užimti bendraamžiai. Būtent su jais vaikas aptarinės santykių plonybes ir panašius klausimus.

Mama turi savo – motinos – vaidmenį. Jei ji nusprendžia padaryti dukterį artima savo drauge, o sūnų – artimu draugu (praktiškai savo vyro pamaina), ji labai stipriai pažeidžia vaikų ribas.

Suaugę tetos ir dėdės turi draugauti su suaugusiomis tetomis ir dėdėmis. Būtent su jais reikia kurti intymius, artimus santykius, o ne siekti užvaldyti savo vaiko pasaulį.

Ribas visada nubrėžia suaugusieji. Jie nustato taisykles, jiems tenka didžioji dalis atsakomybės.

Net jei su savo vaiku bendraujate kaip suaugusysis su suaugusiuoju, o ne kaip tėvai su vaiku, vis tiek liekate jam tėvais, jūsų statusas nesikeičia, kad ir kiek metų būtų jūsų „mažyliui".

Niekada nebūsite lygūs, su tuo reikia susitaikyti

Juo labiau nereikia užkrauti vaikui atsakomybės už jus, daryti iš jo partnerį, kuris išklauso visas jūsų paslaptis, keistis su juo vietomis, mėginti padaryti iš jo gyvenimo palydovą, vyrą, kuriuo galima pasikliauti ir kurį galima amžinai mylėti. Tai neretai pasitaiko šeimose, kur moteris neturi patikimo partnerio. Tada ji su vaiku ima tartis dėl daugelio dalykų, pasakoja jam apie savo vyro silpnybes, guodžiasi ir prašo patarimo. Kitas scenarijus – skyrybų atveju. Jausdama nuoskaudą, mama stengiasi vaiką padaryti savo "sąjungininku", užkraudama jam ne pagal amžių sudėtingas problemas.

Dukrai tėvas – svajonių vyras, sūnui mama – svajonių moteris

Maždaug būdama trejų - penkerių metų, mergaitė, paklausta, už ko tekės, gali atsakyti, jog už tėčio. Bet tiesa yra ta, kad net ir labiausiai mylintiems tėvams teks atlaisvinti vietą šalia dukters kitam – iš pradžių berniukui, paskui - vaikinui, o paskui jau ir vyrui. Nieko nepadarysi, toks gyvenimas.

Visi berniukai, suvokia jie tai ar ne, buvo įsimylėję savo mamas. Ir jei mama dėl kokių nors priežasčių nenubrėžia ribos tarp savęs ir sūnaus, gali kilti problemų dėl santykių ateityje.

Nereikia būtų savo vaikui geriausiu draugu, geriau būkite palaikančiais, mylinčiais, patikimais tėvais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?