Norite savo vaikui būti geriausia draugė? O kas jam bus mama?

 (3)
Dažnai mums atrodo, kad geriausia, ką galime padaryti dėl vaikų, – tapti jų draugais. Tada vaikai esą mumis pasitikės, viską apie save pasakos. Tik ar tai teisinga?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologai mano, kad tėvams nereikėtų stengtis tapti geriausiais vaikų draugais. Štai kodėl.

Mamos ir draugės statusas skiriasi

Draugai neturi tokios atsakomybės, kokią turi tėvai. Jie ir negali suteikti atramos, kurios vaikui reikia iš motinos ir tėvo.

Būti draugais reiškia būti lygiais. Bet tarp jūsų ir vaiko yra atstumas, yra temų, kurių niekada su juo neaptarinėsite (bent jau neturėtumėte to daryti), be to, būdami tėvais, jūs turite teisę priimti sprendimus.

Mažam vaikui tėvai – tarsi dievai

Tokia stabilumo, saugumo ir meilės kaina, "Jeigu mama suvokia, ką daro, su pasauliu viskas gerai", – galvoja vaikas. O mama žino, ką daro. Juk labai ilgai didžioji atsakomybės dalis teks jai.

Kad ir kaip norėtųsi draugauti su dukrele ar tapti artimiausia savo sūnaus drauge, tą vietą jų gyvenime turi užimti bendraamžiai. Būtent su jais vaikas aptarinės santykių plonybes ir panašius klausimus.

Mama turi savo – motinos – vaidmenį. Jei ji nusprendžia padaryti dukterį artima savo drauge, o sūnų – artimu draugu (praktiškai savo vyro pamaina), ji labai stipriai pažeidžia vaikų ribas.

Suaugę tetos ir dėdės turi draugauti su suaugusiomis tetomis ir dėdėmis. Būtent su jais reikia kurti intymius, artimus santykius, o ne siekti užvaldyti savo vaiko pasaulį.

Ribas visada nubrėžia suaugusieji. Jie nustato taisykles, jiems tenka didžioji dalis atsakomybės.

Net jei su savo vaiku bendraujate kaip suaugusysis su suaugusiuoju, o ne kaip tėvai su vaiku, vis tiek liekate jam tėvais, jūsų statusas nesikeičia, kad ir kiek metų būtų jūsų „mažyliui".

Niekada nebūsite lygūs, su tuo reikia susitaikyti

Juo labiau nereikia užkrauti vaikui atsakomybės už jus, daryti iš jo partnerį, kuris išklauso visas jūsų paslaptis, keistis su juo vietomis, mėginti padaryti iš jo gyvenimo palydovą, vyrą, kuriuo galima pasikliauti ir kurį galima amžinai mylėti. Tai neretai pasitaiko šeimose, kur moteris neturi patikimo partnerio. Tada ji su vaiku ima tartis dėl daugelio dalykų, pasakoja jam apie savo vyro silpnybes, guodžiasi ir prašo patarimo. Kitas scenarijus – skyrybų atveju. Jausdama nuoskaudą, mama stengiasi vaiką padaryti savo "sąjungininku", užkraudama jam ne pagal amžių sudėtingas problemas.

Dukrai tėvas – svajonių vyras, sūnui mama – svajonių moteris

Maždaug būdama trejų - penkerių metų, mergaitė, paklausta, už ko tekės, gali atsakyti, jog už tėčio. Bet tiesa yra ta, kad net ir labiausiai mylintiems tėvams teks atlaisvinti vietą šalia dukters kitam – iš pradžių berniukui, paskui - vaikinui, o paskui jau ir vyrui. Nieko nepadarysi, toks gyvenimas.

Visi berniukai, suvokia jie tai ar ne, buvo įsimylėję savo mamas. Ir jei mama dėl kokių nors priežasčių nenubrėžia ribos tarp savęs ir sūnaus, gali kilti problemų dėl santykių ateityje.

Nereikia būtų savo vaikui geriausiu draugu, geriau būkite palaikančiais, mylinčiais, patikimais tėvais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?