Kaip išlaikyti šiltus santykius su paaugliu: psichologės patarimai tėvams

Paauglystės metu žmogus patiria didelius pokyčius- kinta jo fizinis kūnas, formuojasi asmenybė, vis dažniau kyla klausimai, kas aš esu ir koks mano vaidmuo visuomenėje.

Aistė Jasaitytė-Čeburiak
DELFI / Tomas Vinickas
Šis laikotarpis tikras iššūkis ne tik paaugliui, bet ir jo tėvams. Kaip elgtis nepatogiose situacijose ir padėti paaugliui išgyventi šį maištingą amžių? Į šiuos klausimus atsakymų ieškome kalbindami edukologę-psichologę, konferencijos „Atsakinga tėvystė" lektorę Aistę Jasaitytė-Čeburiak.

Kaip tėvams padėti paaugliui priimti jo bręstančio kūno pokyčius?

Vaikai yra linkę kopijuoti savo tėvus, todėl labai svarbu, kad tėvai, rodydami tinkamą pavyzdį, transliuotų teigiamą savo kūno vertinimo žinutę. Jei paauglys mato, kad mamai yra sunku priimti savo išvaizdą ir ji daug investuoja į tai, kaip atrodo, tuomet vaikas, matydamas ją kaip autoritetingą figūrą, fizinį patrauklumą išskirs kaip vieną esminių žmogaus vertinimo kriterijų. Jei tėvai priaugę papildomų kilogramų demonstruos patiriamą stresą, vaikas neišvengiamai perims jų nerimą, manydamas jog besikeičiantis kūnas yra problema. Turi būti išlaikomas sąmoningumas bei adekvatus pačių suaugusiųjų išvaizdos vertinimas.

Taip pat labai svarbu išlaikyti artimą ryšį su vaiku ir kalbėti apie jo laukiančius pokyčius iš anksto. Branda bei suaktyvėję hormonai, iššaukiantys nuotaikų kaitas, neturi būti ignoruojami ir priimami kaip savaime suprantami. Reikia reaguoti ir kalbėti apie vaiko išgyvenamus jausmus bei emocijas.

Kaip apsaugoti paauglį nuo aukštinamo liekno kūno kulto?

Visų pirma, šiais laikais, kuomet visuomenėje idealizuojama jaunystė, o branda nuvertinama, tėvai turėtų patys netapti tokio idealizavimo aukomis. Reikia vengti prie paauglio kalbėti apie dietas, ar pernelyg kritiškai vertinti savo kūno pokyčius. Iš pirmo žvilgsnio nekalti komentarai, tokie kaip "nebeįtelpu į šią suknelę", "reikėtų numesti pora kilogramų", sukuria iliuziją, jog liekna figūra yra itin svarbi ir kūno pokyčius reikia stipriai išgyventi. Tinkamas tėvų elgesys ir yra apsauga, nuo obsesyvaus liekno kūno kulto aukštinimo. Jei tėvai vertins save kaip asmenybę, o ne objektą, bus emociškai prieinami ir supras vaiko asmeninius išgyvenimus, tuomet šis visuomenės formuojamas požiūris neturės paaugliui didelės įtakos.

Kaip tėvai turėtų reaguoti, pastebėję, jog paauglys laikosi dietos?

Pastebėjus, jog paauglys laikosi dietos, svarbu nesiimti puolimo taktikos ir nenuvertinti vaiko, bet labiau pasidomėti, paklausti, kas šiuo metu jo gyvenime vyksta, išsiaiškinti kas išprovokavo norą mesti svorį. Siekdamas kūno pokyčių, paauglys siunčia signalą, jog jis nesijaučia priimamas toks, koks yra, todėl privalo keistis. Parodant, jog jis yra mylimas ir vertinamas besąlygiškai, bus ugdomas jo pasitikėjimas savimi bei stiprinama savivertė. Svarbu perduoti teisingas vertybes, paaiškinti sveikos mitybos ir sporto privalumus, pabrėžiant jų svarbą gerai savijautai, darbingumui ir sveikatai, o ne išvaizdai.

Valgymo sutrikimai tarp paauglių tampa vis opesne problema. Kokios pagrindinės priežastys lemia tokio iškreipto santykio su maistu atsiradimą?

Kalbant apie valgymo sutrikimus yra svarbu pabrėžti, jog jų atsiradimų priežastys yra kurkas gilesnės nei vien medijose aukštinamos lieknos figūros siekis. Šias problemas lemia vaikystėje patirtos psichologinės traumos bei atšiaurūs santykiai su tėvais. Yra svarbu, kad vaikas šeimoje gautų patvirtinimą, jog yra mylimas, gerbiamas ir saugus. Jei paauglys, kaip individas, jaučiasi negavęs tėvų pripažinimo, tuomet jis pradeda kontroliuoti savo maistą, taip keisdamas kūną ir galvodamas, jog tokiu būdu pelnys jų meilę ir pagarbą, tačiau jei vaikas yra užaugęs saugioje ir mylinčioje aplinkoje, grėsmė nukrypti į iškreiptus santykius su maistu mažesnė.

Šiais laikais, dominuojant internetui bei socialiniams tinklams, paauglio savivertę neretai formuoja aplinkinių komentarai apie jį. Kokiais būdais tėvai gali padėti ugdyti tinkamą ir nuo kitų nepriklausoma savęs vertinimą?

Brandos laikotarpiu paauglys ieško savo identiteto ir išgyvena narcizinę fazę, kuomet jam reikia atspindžio, parodančio "kas aš esu". Tėvams būnant abejingiems ir neinvestuojant į kokybišką bendravimą su savo vaiku, jis ieško patvirtinimo apie savo savastį socialiniuose tinkluose. Kuo vienišesnis jaučiasi, tuo labiau jis suinteresuotas kurti "iliuzinius" santykius internete. Suaugusiesiems skiriant daugiau dėmėsio, parodant, jog paauglio patirtys ir išgyvenimai yra įdomūs, vaikas nebus linkęs tapatinti savęs su pašalinių žmonių komentarais.

Balandžio 2-3 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyks jau antrą kartą organizuojama konferencija "ATSAKINGA TĖVYSTĖ". Šiais metais konferencijoje auklėjimo ir mokymo profesionalai pranešimus skaitys „nepatogiomis", tačiau labai aktualiomis temomis apie vaikus ir paauglius. Daugiau informacijos rasite čia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis