Erika: Dubajuje vaikus auginti saugu, bet yra taisyklių

„Tavo vaikas“ toliau ieško gražių ir pozityvių lietuvių istorijų pasaulyje. Šį kartą svečiuojamės egzotiškuose Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE). Susipažinkite su gražia lietuvės Erikos šeima. Erika ištekėjusi už airio Patricko, augina dvi dukras. Pasak lietuvės, jai buvo labai svarbu išlaikyti savo lietuvišką pavardę kaip identiteto dalį, todėl, kai susituokė, ji prie savo lietuviškos pavardės pridėjo vyro airišką, o Patrickas– žmonos lietuvišką. Taigi, šeimoje: Patrickas Doyle Blazevicius, Erika Blaževičiūtė-Doyle, dukros – Emily Antoinette Blaževičiūtė-Doyle (2017 05 30) ir Eleanora Grace Blaževičiūtė-Doyle (2018 10 06).


Kaip atsidūrėte JAE, Dubajuje?


Mano vyras jau nuo 2009-ųjų metų turi verslą Dubajuje, tad planas kažkada čia apsigyventi visuomet buvo, tik nelabai žinojome, kada tai įvyks. Kadangi verslas jau keleri metai gana stipriai plėtėsi ir augo, Patrickas norėjo pats fiziškai visame procese dalyvauti, tad persikėlimas „ištiko“ gana netikėtai. Nusprendėme kraustytis, vos tik gimus mūsų mažajai Eleanorai. Kol kas dėl šio savo žingsnio nė kiek nesigailime.


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Ar nebuvo baisoka iš tokios senos, gilios savo tradicijomis šalies – Jungtinės Karalystės (JK) – išvykti visai į kitą ir kitokį pasaulio kraštą su dviem mažomis dukrytėmis?


JK jau seniai yra tapusi mano antraisiais namais ir šitą šalį beprotiškai myliu – ne mažiau už savo tėvynę. Joje sukūriau šeimą, susilaukiau abiejų savo mergaičių, tad šioks toks jaudulys tikrai buvo. Bet mes vis dar turime namus JK, Vakarų Sasekse (West Sussex), gal dėl to ir nebuvo didelės baimės, nes žinojome, kad visada galime grįžti namo. Dubajų, kaip miestą, bei vietinę kultūrą tikrai gerai žinojau ir pažinojau, nes per paskutinius septynerius metus teko čia praleisti daug laiko, ir tai, ką žinojau, tikrai negąsdino. Aš kaip tik manau, kad, kol vaikai maži, ikimokyklinio amžiaus, išvykti į kitą šalį, pakeisti aplinką yra lengva. Vaikai nebijo pokyčių, jei tik šalia yra tėvai, kurie apsupa meile ir globa.



Visa šeima su vyresniuoju broliu Ciaranu
Visa šeima su vyresniuoju broliu Ciaranu
Asmeninio archyvo nuotrauka



Kaip Emily ir Eleanora priima gyvenimą tokioje, švelniai tariant, klimato zonoje?


Pradžia nebuvo lengva. Mes į Dubajų atvykome 2019-ųjų balandžio pradžioje ir šis pavasaris buvo kaip tyčia ypač karštas. Emily vis sakydavo, kad jai labai karšta, jei tik išeidavome į lauką. Birželio mėnesį temperatūra lauke vidurdienį siekdavo ir 50 laipsnių karščio. Karštojo sezono metu Dubajuje labai populiaru „žaidimų pasimatymai“ (angl. playdates) su kitais vaikais namuose.


Žodžiu, be kondicionieriaus kokybiškas gyvenimas tikrai nėra įmanomas. Kiekvieną savaitę turėdavome bent jau po 5 tokius žaidimų pasimatymus ir pas mus namie, ir svečiuodavomės pas kitus. Man tai buvo puiki proga susipažinti su kitomis vietinėmis mamomis bei dukrytėms susirasti naujų draugų. Na, o birželio pabaigoje išskridome vasaroti į JK ir Lietuvą, kur orai mums įprastesni.



"Green Planet Dubai" - populiari vieta lankytis su vaikais
Asmeninio albumo nuotr.



Kokia paprastai būna Jūsų visų diena Dubajuje? Ką veikiate, kuo užsiimate su mergaitėmis?


Mūsų vaikai eina į lovytes anksti – 19 val. jau miega, tad ir keliasi anksti. Visa šeima esame vyturiai – iki 8 val. ryto jau būname papusryčiavę ir pasiruošę dienai. Dubajus maždaug 6 mėnesius per metus (nuo spalio vidurio iki balandžio vidurio) yra tikras rojus vaikams. Nuo ryto iki vakaro jie gali būti lauke, tad mūsų mergaitės tą ir veikia. Kieme turime didelį baseiną, kol kas joms tai didžiulė pramoga, džiaugiuosi, kad dar nepabosta. Dubajuje pilna parkų, žaidimų aikštelių, paplūdimių, skirtų šeimoms, kur galima ir maudytis, ir po dušu nusiprausti, ir pietus pavalgyti viename iš dešimčių restoranų, ir netgi karuselėse pasisupti. Viskas vietoje ir ranka pasiekiama. Eleanora ir Emily lanko darželį kelis pusdienius per savaitę, bet net ir ten dauguma užsiėmimų vyksta lauke. ?Gyvenate Dubajuje daugiau nei pusmetį.


Gal jau galite papasakoti, kaip auklėjami mažieji arabiukai? Koks didžiausias skirtumas krenta į akis, palyginus su europiečiais?


Dubajus yra tikrų tikriausias tautų katilas. Čia galima sutikti žmonių tiesiog iš viso pasaulio tiesiogine to žodžio prasme, tačiau su vietiniais Dubajaus gyventojais nėra tekę turėti daug reikalų kasdieniniame gyvenime. Vietiniai Dubajuje sudaro vos 15 proc. visų gyventojų. Tačiau tikrai yra daug arabų iš kitų šalių – Egipto, Libano ar Jordanijos. Pažįstame ne vieną arabų šeimą, su kuriais artimai bendraujame. Ne kartą atvirai žavėjausi jų auklėjimo metodais.


Jei tėvai yra išsilavinę ir jų pačių gyvenimiškos, bendražmogiškos vertybės yra teisingos, nesvarbu – nei iš kokios jie šalies, nei koks jų tikėjimas, vaikų auklėjimas visų bus panašus. Svarbiausia, kad būtų mokomi pagarbos ir meilės sau bei kitam. Tiek Emily, tiek Eleanoros darželio grupėse yra vaikų iš daugiau nei 20 skirtingų šalių, o tai reiškia – ir iš skirtingų kontinentų, su skirtingu tikėjimu, su skirtingomis gimtosiomis kalbomis. Tikrai nuoširdžiai galiu pasakyti, kad dauguma jų yra puikūs vaikai!



Daugiatautis darželis Dubajuje
Daugiatautis darželis Dubajuje
Asmeninio archyv. nuotr.



Kaip į Jus reaguoja vietiniai? Jūs pati – aukšta blondinė – turėtumėte labai išsiskirti tarp kitų.


Iš tikrųjų aš pati niekada apie tai nesu susimąsčiusi, bet mano vyras yra ne kartą pastebėjęs, kad žmonės atsisuka pasižiūrėti. Gal todėl, kad Dubajuje yra daug atvykusiųjų iš Azijos, ypač iš Filipinų, o jie gana mažo ūgio, tad tokie aukšti žmonės kaip aš – tikra atrakcija (juokiasi).


Ar Dubajuje saugu auginti vaikus?


Tikrai taip. Ir tą labai greitai pamatai ir pajauti. Dubajus yra viena saugiausių vietų pasaulyje ne tik auginti vaikus, bet ir šiaip gyventi dėl itin mažo nusikaltimų skaičiaus bei nulinės tolerancijos (angl. zero tolerance) narkotikams.


Ar daug lietuvių gyvena ir dirba JAE? Bendraujate su jais?


Lietuvių Dubajuje gyvena ir dirba tikrai daugiau, nei tikėjausi. Kelios artimos draugės, su kuriomis susipažinau, dar gyvendama Londone, jau gyveno Dubajuje, kai mes atvykome, tad buvo gana lengva susipažinti ir užmegzti ryšius su kitomis lietuvėmis mamomis. Yra ir kelios oficialesnės organizacijos, buriančios šaunius lietuvius, pavyzdžiui, Lithuanian Business Association in Dubai (LBAD).


Visos rytietiškos šalys garsėja savo turgumis. Susipažinote ir su šia kultūros dalimi?


Oi, tikrai taip. Ir net sakyčiau, kad tai yra tiesiog privaloma atrakcija, vos tik čia atvykus! Jau turėjome nemažai svečių Dubajuje ir turgus yra vienas iš pirmųjų objektų, ką siūlau aplankyti ir patirti. Apskritai, visas senasis Dubajus (Downtown Dubai) yra savotiškai ypatingas ir labai skiriasi nuo to, ką žmonės mato atvirutėse ar kelioninių agentūrų brošiūrose.


Dubajuje yra vienas didžiausių atrakcionų pasaulyje. Jau išmėginote su mergaitėmis šias linksmybes? Ar jos dar mažiukės?


Emily planuoju ten nusivesti sausio mėnesį, kai pas mus viešės seneliai iš Lietuvos. Mūsų vyresnėlė – tikrų tikriausia adrenalino mėgėja. Gruodžio pradžioje JAE šventė savo nacionalinę dieną, dėl to visi turėjo 5 laisvas dienas, tad su šeima buvome išvykę atostogų į vieną iš kurortų Ras al Chaimą, kur buvo puikių vandens atrakcionų ir kitų vaikams skirtų pramogų. Mergaitėms tai buvo tikrai ypač smagios kelios dienos!


Kaip patinka maistas, ar mergaitės lengvai prisitaikė? Ar vis dėlto stengiatės gyventi ir laikytis tradicijų, kaip buvote pripratę namuose – JK ir Lietuvoje?


Namuose vyrauja britiška ir lietuviška virtuvės, bet turiu prisipažinti, kad ypatingų lietuviškų patiekalų valgome tik tada, kai močiutė iš Lietuvos atvažiuoja į svečius. Beveik visuose restoranuose Dubajuje rasite vaikiškų meniu (mažesnės porcijos, taip pat ir kainos). Beveik visi restoranai yra draugiški mažyliams, todėl dažnai, su vaikais išėję iš namų, užsukame į vieną ar kitą pavalgyti.


Abi mergaites nuo mažų dienų pratinau prie produktų įvairovės – vieni patiko, kiti ne, bet ragavo viską. Eleanora labai noriai valgo arabišką humusą, o Emily labai mėgsta kiniškus makaronus su daržovėmis. Taip pat, kai lankomės draugų namuose, mergaitės išragauja labai įvairaus maisto, abiem ypač patinka indiškas švelnus vištienos karis.




Dubajuje pakanka tik anglų kalbos?


Tikrai taip, anglų kalba tiek Dubajuje, tiek visuose JAE yra pati populiariausia, net populiaresnė už pačią arabų kalbą.


Ar yra tam tikrų vietinių taisyklių, prie kurių reikia priprasti?


Žinoma, vis dėlto tai yra islamą išpažįstanti šalis, kuri turi savo taisykles ir jas privalu gerbti. Tikrai nereikia užsidengti nuo galvos iki kojų, kaip kitose arabų šalyse, tačiau pagarbus aprangos kodas galioja. Taip pat Ramadano metu negalima viešumoje gerti ar valgyti (vaikams ši taisyklė negalioja), garsiai klausytis muzikos. Daugumai vakariečių, besilankančių Dubajuje Ramadano laikotarpiu, šios taisyklės gali pasirodyti šiek tiek drastiškos, bet, mano manymu, visa tai – tavo paties pagarbos kitam suvokimas, tad aš asmeniškai nieko blogo ar sudėtingo čia nematau.


Lietuvos ambasados Jungtiniuose Arabų Emyratuose ambasadoriaus Edmino Bagdono komentaras 


Vyriausybė nutarė nuo 2019 m. sausio 1 d. įsteigti ambasadą Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Abu Dabyje. Ši atstovybė reikalinga tolesniam Lietuvos interesų gynimui, politinių kontaktų stiprinimui, verslo ryšių plėtojimui, konsulinių paslaugų Lietuvos ir užsienio valstybių piliečiams teikimui. Iki tol Lietuvai JAE atstovavo ambasada Egipto Arabų Respublikoje Kaire.


Lietuvos ambasada Egipto Arabų Respublikoje yra akredituota 6 arabų valstybėms: Egipto Arabų Respublikai, Kataro Valstybei, Kuveito Valstybei, Jordanijos Hašimitų Karalystei, Saudo Arabijos Karalystei, Libano Respublikai ir Arabų Lygai. JAE ir regiono valstybės yra didžiausios naftos ir dujų eksportuotojos, darančios lemiamą įtaką dujų ir naftos kainų formavimui. JAE yra verslo, bankininkystės ir transporto centras, ypač svarbus, atveriant arabų pasaulio rinką Lietuvos prekėms ir paslaugoms.


Lietuvos verslas yra įvardijęs JAE kaip prioritetinį tašką diplomatinio atstovavimo plėtrai. JAE įeina į perspektyvių Lietuvai rinkų sąrašą. Palyginti su 2016 metais, Lietuvos eksportas į JAE išaugo 73 proc. JAE lietuvių bendruomenė regione yra didžiausia, Lietuvos ambasados Egipte duomenimis, ES atstovybės duomenimis, JAE galėtų būti apie 2 000 lietuvių.  


Naujame kovo žurnalo „Tavo vaikas“ numeryje skaitykite, kaip sekasi auginti vaikus Izraelyje ir kokios yra žydiško auklėjimo taisyklės. Žurnalą įsigyti galite pigiau internetu - už 2.99 EUR vietoj 3.99 EUR. Prenumeruoti žurnalą ir gauti dovanų galite čia - PRENUMERUOTI, arba tel. 8 5 2477730.


Žurnalo
Žurnalo "Tavo vaikas" kovo numeris
Redakcijos archyvo nuotr.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis