Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar tiesa, kad alergiškus kūdikius naudinga pradėti primaitinti anksčiau, t. y. ne nuo šešto, o nuo penkto ar net ketvirto mėnesio?

Turintieji polinkį į alergiją (jeigu vienas ar abu tėvai serga alergija), kaip ir visi kiti kūdikiai, turėtų būti primaitinami nuo 4-6 mėn. Jeigu kūdikis turi polinkį į alergiją, rekomenduojama jį pradėti primaitinti tada, kol mama tebemaitina savo pienu. Nereikia delsti primaitinti siekiant atitolinti galimą alerginę reakciją (ypač jei vienas tėvų alergiškas) ir, pavyzdžiui, žuvies duoti ragauti reikėtų ne nuo metų, o nuo 7-7,5 mėn.

Mamos sako, kad kūdikiai mieliau valgo saldesnių daržovių košeles. Ar tiesa, kad saldaus skonio pojūtis įgimtas?

Taip, saldaus skonio pojūtis yra įgimtas ir prie jo kūdikiai labai greitai pripranta. Todėl naujagimiams gliukozės tirpalas duodamas kaip nuskausminamoji priemonė.

Nuo ko – kruopų ar daržovių košės pradėti kūdikį primaitinti?

Gydytojas sprendžia pagal kūdikio būklę. Pavyzdžiui, jei užkietėję kūdikio viduriukai, o jo svoris geras, aš siūlau pradėti jį primaitinti nuo daržovių košės. O jeigu kūdikio išmatos skystos ir svoris mažas, siūlysiu ryžių kruopas. Sveiką vaiką primaitinti galima ir nuo kruopų, ir nuo daržovių košės.

Ar pradedant kūdikį primaitinti reikia pasitarti su gydytoju?

Nebūtina, nes nėra griežtų mitybos reikalavimų. Aišku, tėvai turbūt yra įsitikinę, kad pavasarį daržovių kokybė prasta, ir mieliau renkasi kruopas, o vasaros pabaigoje, kai gausu šviežių daržovių, ko gero, rinksis jų košes. Pradedant primaitinti svarbu, ne kokią košę pasirinksime, o kad ji būtų nesaldi ir kūdikis nepriprastų prie cukraus.

Na, o druskos įberti aš rekomenduoju, nors PSO siūlo priešingai. Prėskas maistas net ir mažam kūdikiui neskanus ir gali jo nevalgyti. Druskos pojūtis irgi įgimtas. Nerekomenduoju jos tik tiems kūdikiams, kurie turi genetinį polinkį į arterinę hipertenziją. Natrio reikia, kad organizmas galėtų įsisavintų kai kurias medžiagas, pavyzdžiui, amino rūgštis, gliukozę. Tad nemanau, kad vertėtų neduoti druskos vien iš baimės, jog ateityje gali būti aukštas kraujospūdis (gali jo ir nebūti). Tik tada, jeigu šeimoje yra bėdų dėl kraujospūdžio, patariame kūdikį pratinti prie bedruskės dietos.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Sveiką vaiką galima pradėti primaitinti ir nuo kruopų, ir nuo daržovių košės
© Shutterstock nuotr.

Ar tiesa, kad į košę reikia dėti šaukštelį aliejaus arba sviesto?

Aliejaus būtina dėti kūdikiui į košę, nes jame yra linolo ir alfa linoleno riebalų rūgščių, kurių žmogaus organizmas nepasigamina, o turi jų gauti su maistu. Šių riebalų rūgščių yra augaliniuose aliejuose. Svieste jo nėra, tad jo į košę dėti nereikėtų.

Ar gali būti tiesa, kad pirktinės košytės, skirtos kūdikiams nuo 4 mėn., yra sveikesnės už mamos virtą košę?

Manau, kad galima drąsiai virti košę iš savo darže užaugintų daržovių. Ekologiškai augintos daržovės tinka kūdikiui. Mažylis, kaip ir suaugęs žmogus, turi valgyti natūralius produktus: natūralią morką, natūralią bulvę. Kiekviename produkte yra tam tikrų maisto medžiagų ir jeigu valgome įvairų maistą, mūsų organizmas jų gauna įvairių. Dabar į maisto produktus gamintojai gali papildomai įdėti vitaminų, mineralų, kt. organizmui reikalingų medžiagų. Galima rasti dirbtinai papildytų košelių, kiaušinių, bandelių, tačiau aš nesu tokio maisto entuziastas.

Kaip žinoma, daržovėse kaupiasi nitratai ir kitos kenksmingos medžiagos, todėl jeigu neaišku, kur ir kaip augintos, galima rinktis jau paruoštą košytę. Gatavos košės indeliuose ekologiškai švarios, tad jas pasirinkę galime jaustis saugūs.

Ką daryti, jeigu šešių mėnesių kūdikis nevalgo namuose gamintų košyčių? Pirkti gatavas, ar kasdien kantriai bandyti maitinti namuose gamintas košes?

Jeigu valgo tik pirktines, tai jas ir pirkite. Dėl skonio juk nesiginčijama.

Ar tiesa, kad naujas maistas kūdikiui gali būti priimtinas tik po 12-15 bandymų?

Kiti sako, kad po aštuonių bandymų. Naujo produkto geriausia duoti ragauti tada, kai kūdikis alkanas ir nemato kitų produktų – tik šį.

Ar tiesa, kad žindomi kūdikiai greičiau pripažįsta papildomą maistą?

Sakoma, kad taip yra, nes su mamos pienu gauna paragauti ir maisto, kurį mama valgė, skonio bei kvapų. Jie nėra stiprūs, bet mažylis juos pajunta. Jeigu maitinanti mama valgo įvairų maistą, šiek tiek didesnė tikimybė, kad vaikas rinksis daugiau produktų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.